HIT: oto artykuł naukowy o tym, jak uczyć dzieci analizy żartów Jana Pawła II [CYTATY]

ASZdziennik
Jak przybliżyć młodzieży postać Karola Wojtyły? Oto zmartwienie wielu nauczycieli (może mniej) i ministrów (może bardziej). Właśnie im pragniemy polecić artykuł Magdaleny Marzec-Jóźwickiej "Jan Paweł II wobec wartości", z którego dowiedzą się, co zrobić, by Papież-Polak przestał być dla uczniów pomnikiem z brązu, obrońcą pedofilów lub memem.
Fot. domena publiczna / "Roczniki Humanistyczne"
A stał się po prostu, jak to mówią młodzi, ziomem.

Cały artykuł dostępny jest w "Rocznikach humanistycznych" (tom LXVIII, zeszyt 1), dowiedzieliśmy się o nim z tweeta Bartosza Scheuera, a dla Was mamy najlepsze cytaty.

1. O tym, skąd czerpać wskazówki, gdy jesteś nauczycielem:

Równie ważnymi [co publikacje pedagogiczne] źródłami wiedzy na temat włączania wartości w proces kształcenia i wychowania są sami nauczyciele. Niewątpliwie jednym z nich był i nadal jest dla wielu ludzi Papież Polak – Jan Paweł II.

Zamiast zagadać o dzieciaki z II B koleżankę od historii, poproś o wskazówkę Papieża Polaka.


2. O tym, bez czego trudno wyobrazić sobie edukację polonistyczną:

Mimo że postać i dorobek polskiego Świętego zniknęły z treści programowych języka polskiego, trudno wy­obrazić sobie edukację polonistyczną bez odwoływania się do nauczania i tekstów Papieża Polaka, cieszącego się autorytetem wśród kolejnych pokoleń Polaków.

Niektórym łatwo.

3. O trzech twarzach Papieża:

Temat zarysuję z trzech perspektyw, pokazując Papieża jako: 1) współczesnego poetę [...]; 2) czytelnika i odbiorcę literatury, szczególnego miłośnika twórczości Cypriana Kamila Norwida oraz 3) osobę uśmiechniętą, pogodną i otwartą na dru­giego człowieka [...].

Jak możesz mówić, że Jan Paweł II krył księży-zbrodniarzy, kiedy on kochał Norwida?

4. O papieskiej poezji:

Istotną dla uczniów cechą tekstów Papieża – patrioty, intelektualisty, człowieka światłego – jest również ich osobisty charakter. Ta poezja jest prawdziwa, dzięki czemu ma szansę lepiej trafić do młodych odbiorców.

#wyszyńskiisoverparty :)))

5. O pogodnej twarzy:

Na wielu zdjęciach i obrazach przedstawiających Papieża widać jego uśmiech­niętą, pogodną twarz. To jedna z jego cech charakterystycznych.

Drogie dzieci, czy chętnie śmiejecie się wesoło? No to tak jak Papież Polak.

6. O wartościach:

Ta pogodna naturalność Papieża, pozostawanie sobą nawet w oficjalnych sy­tuacjach, dystans do siebie samego i zdawanie sobie sprawy z własnych słabości, a ponadto umiejętność obracania w żart stresujących sytuacji mogą być wartościami, którym chętnie podda się młodzież szkolna.

Poddadzą się wszyscy, którzy zrozumieją, bo - jak wskazuje autorka - "uczniowie niektórych żartów mogą nie rozumieć i po­trzebna im będzie pomoc nauczyciela".

7. I ta tabela, która tłumaczy papieżowe żarty. Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy:
To jest ASZdziennik, ale ten artykuł nie jest zmyślony.