Ogłoszono Deportacje „Polityki”. Znany pisarz oddelegowany do zimnych krajów

Aleksandra Kasprzak
15 stycznia 2025, 10:58 • 1 minuta czytania
Podczas gali Paszportów „Polityki” nastąpiła zaskakująca zmiana. Ogłoszono nową interesującą nagrodę kulturalną, dzięki której znany pisarz opuści Polskę bez względu na swoje preferencje mieszkaniowe.
Fot. POLITYKA, Canva
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

– W Polsce jest jak jest. Musimy iść z duchem czasu, dopasować się do dominującej polityki, stylu rozwiązywania problemów – tłumaczy swoją decyzję twórca nieznanego wcześniej wyróżnienia, Adam Kroszewski.


Zapytany w kuluarach zdradza, że inspiracją do stworzenia kategorii była rozmowa z wujkiem na zakrapianej Wigilii.

– Powiedział też, że je**ć ge**w, ale mamy jakieś granice. Nomen omen – chichocze pan Kroszewski.

Kto został wyróżniony Deportacją „Polityki” i co to oznacza?

Polki i Polacy nie są zaskoczeni. To Remigiusz Mróz, autor ponad 60 powieści, najszybszy twórca w kraju. Jego nagrodą jest wyjazd z Polski na bezpłatne roczne stypendium w okolice fiordu Nærøyfjorden czy tego chce, czy nie.

Okazuje się, że o powodach wyróżnienia Mroza sporo do powiedzenia mają drukarze.

– Mamy go dość, kończy nam się papier. Ten człowiek pisze po prostu za dużo i za szybko – zdradza drukarz, który woli pozostać anonimowy. – Ostatnio musieliśmy recyklingować paragony z Żabki i zabytkowe kartki na mięso wołowe, bo wymyślił dziewiętnastą część serii o Chyłce. To chore.

Szef Stowarzyszenia Drukarzy Polskich przyznaje, ze jest deportacja pisarza to forma zabezpieczenia przed nadprodukcją książek.

– Z takim nazwiskiem? Sam się prosił – zauważa. – Tam w Norwegii maja stypendia dla twórców, maja papier, niech go drukują. Byle po polsku.

Remigiusz Mróz obiecuje akceptację werdyktu. Podkreśla, że nie przeszkadza mu zmiana nazwiska na „Frost”.

– Chociaż już jeden taki był w kulturze, więc może lepiej „Remigiusz Cold” – wspomina pisarz, który po starciu z polskim rynkiem wydawniczym woli nie zadzierać z fanatykami amerykańskiej poezji.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.