Poradnik: Jak pomóc innym zapamiętać, że Wiktoria to nie Weronika

Wiktoria Błaż
10 września 2024, 09:13 • 1 minuta czytania
Ktoś z twojego otoczenia, zwracając się do ciebie, używa zamiennie imion Wiktoria i Weronika? Ten poradnik to remedium, które pomoże ci zażegnać ten problem raz na zawsze. Bez względu na poziom zażyłości – wyedukuj swoją przełożoną, koleżankę koleżanki, daleką ciotkę, a nawet fryzjerkę.
fot. Canva
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Koniec z imieniową loterią. Oto kilka sposobów, które pomogą zapamiętać różnice między tymi imionami:

1. Metoda wizualizacji


Zacznijmy od etymologii, aby wyraźniej zrozumieć różnice między imionami.

Wiktoria – imię o łacińskim pochodzeniu, które, jak wszyscy dobrze wiedzą (a same Wiktorie słyszą na każdym kroku), oznacza "zwycięstwo".

Weronika – wywodzi się z greki i, co ciekawe, oznacza "niosącą zwycięstwo".

Ćwiczenie:

Można więc powiedzieć, że Weronika dosłownie niesie Wiktorię. Poleć osobie, którą chcesz wyedukować, by wyobraziła sobie ten obrazek i twoją pozycję w tym układzie:

2. Metoda tymczasowej dekonstrukcji 

Jeśli przedstawienie podstawowych różnic nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, wytłumacz rozmówcy lub rozmówczyni, jak durny jest powód pomyłki.

Podobieństwo między "Wiktorią" a "Weroniką" sprowadza się właściwie do litery "W" na początku i – jak to często bywa w polskich żeńskich imionach – "A" na końcu. Gdyby ktoś kiedyś usunął pierwszą literę z obu, ten poradnik pewnie nigdy by nie powstał.

Ćwiczenie:

Odejmij trzy pierwsze litery swojego imienia – to sprawi, że różnica stanie się jeszcze bardziej oczywista. Potem poproś, by przez kilka dni zapominalski zwracał się do ciebie danym wariantem – Toria lub Onika.

3. Metoda manipulacji tożsamościowej

Na pewno kojarzycie ten moment w filmach. Ktoś z wyższych sfer rzuca introwertycznemu bohaterowi tekstem w stylu "od teraz nazywasz się...", bo nie chce zawracać sobie głowy zapamiętywaniem jego imienia. Przykro nam, ale prawdopodobnie osoba, z którą masz do czynienia, jest właśnie takim samolubnym bucem. Najwyższy czas to zmienić.

Ćwiczenie:

Poniżej znajduje się tabela imion, które są do siebie w jakiś sposób podobne. Znajdź imię swojego oprawcy i skorzystaj z zamienników w następnej rozmowie. 

Ktoś ma na imię Ewelina? Dla ciebie to Malwina. 

Jarek? Chyba Darek.

4. Metoda-sretoda

Nie chcesz uczyć się na pamięć całej tabelki? Boisz się, że nie zapamiętasz wszystkiego? W tabelce brakuje imienia, którego potrzebujesz? Metoda-sretoda jest dla ciebie!

Ćwiczenie:

Do imienia osoby dodaj prefiks “sr” 

Przykład: Alek – Sralek

lub zamień pierwszą literę / pierwsze litery imienia na ten przedrostek.

Przykład:  Natalia – Sratalia

To jest ASZdziennik, ale to serio denerwujące, kiedy ludzie mylą imiona.