Dziwna wada wymowy. Ten mężczyzna nie może wymówić "chirurżka", choć potrafi "mężczyzna"

Łukasz Jadaś
22 czerwca 2023, 11:13 • 1 minuta czytania
Czy logopedia i laryngologia zawiodły jako dyscypliny naukowe? Eksperci bezradnie rozkładają ręce nad przypadkiem 42-latka z Polski - czytamy w najnowszym wydaniu prestiżowego magazynu "Science". Mężczyzna nie potrafi wymówić słowa "chirurżka", choć nie ma żadnego problemu z innymi trudnymi słowami, np. "sprzątaczka".
Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"To prawdopodobnie największa zagadka współczesnej logopedii. Jeżeli uda się dociec do sedna problemu, prawdopodobnie czeka nas naukowy przewrót" - czytamy w artykule "Science".


Chodzi o przypadek pana Mirosława, 42-latka z Polski. Mężczyzna nie ma wielkich problemów z polszczyzną i wymową szeleszczących głosek. Poza kilkoma wyjątkami.

Podczas badania okazało się, że pan Mirosław bezbłędnie i czysto wypowiada słowa takie jak "różdżka", "szczaw", "chrząszcz", "trzustka", "chrabąszcz", "spostrzeżenie", "puszcza", "drożdżówka" czy "Szczebrzeszyn". Trudności zaczęły się, gdy do odczytania dostał słowo "chirurżka".

Potrafił wydobyć z siebie jedynie dziwną zbitkę słowną "HEHEHEHCOJESZCZEMOŻEKIEROWNICAALBOPSYCHOLOSZKAXD".

- Sądziłam, że połączenie "ch" "r" i "ż" dla niego trudna grupa spółgłoskowa, ale najwyraźniej diagnoza była błędna - mówi w rozmowie z "Science" Milena Nowacka, logopedka, która pracowała z panem Mirosławem.

Pomimo zastosowania ćwiczeń usprawniających język i wargi przy wymowie trudnych zgłosek takich jak "ż", "cz", "sz" czy "dż", stan pacjenta nie uległ poprawie.

Co więcej, okazało się, że podobny problem występuje także w piśmie. Zamiast słów takich jak "naukowczyni" czy "gościni", pan Mirosław potrafi napisać jedynie "co to lewactwo robi z pięknym polskim językiem?". To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone, ale tylko trochę.