Miły gest edukatora. Wyjaśnił To Tylko Teorii, że pieprzy bzdury o osobach z niepełnosprawnościami

ASZdziennik
13 października 2022, 09:04 • 1 minuta czytania
Pomocną dłoń do Łukasza Sakowskiego, autora bloga "To Tylko Teoria", wyciągnął edukator Bartosz Tarnowski. Teraz Sakowski będzie już wiedział, że dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami to nie jest wymyślony problem, jak sugerował w swoim ostatnim tekście. Piękny gest!
Fot. FB/Bartek Tarnowski
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Bartosz Tarnowski jest specjalistą ds. komunikacji w Polskim Komitecie Paraolimpijskim, instruktorem aktywnej rehabilitacji i edukatorem na temat niepełnosprawności. W swoim nowym wpisie odniósł do jednego z ostatnich tekstów na blogu "To Tylko Teoria". Chodzi o recenzję książki "Cyniczne teorie" Helen Pluckrose i Jamesa Lindsaya.


Sakowski pisze w niej między innymi o ableizmie, czyli o dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, jako o zjawisku istniejącym tylko rzekomo.

- Jeśli ktoś ma wątpliwości, ableizm nie jest rzekomy, istnieje, stykam się z nim na co dzień, od projektowania przestrzeni do tworzenia prawa - pisze Tarnowski, który sam jest osobą z niepełnosprawnością.

Edukator zwraca uwagę na to, że Sakowski myli nauki społeczne z medycyną.

- Przede wszystkim, disability studies to nauki społeczne, więc nie zajmują się medycznym aspektem niepełnosprawności, ale jej postrzeganiem, recepcją, wzajemnym oddziaływaniem na siebie OzN i pełnosprawnej większości - tłumaczy Tarnowski. - Dostrzeżenie, że to nie jest tak, że niepełnosprawność po prostu jest, tylko że również tworzona jest przez społeczeństwo i ono sprawia, że osoba funkcjonuje w nim nie w pełni sprawnie, to wielkie osiągnięcie nauk społecznych.

- Sakowski biadoli również, że disability studies nie zajmują się tym, jakie rodzaje fizjoterapii pomagają na jaką niepełnosprawność, tylko zajmują się tym, jak wpływa język na sytuację osób z niepełnosprawnościami/niepełnosprawnych. Sakowski nie rozumie, że badaniami nad tym, jakie rodzaje fizjoterapii pomagają na jaką niepełnosprawność zajmuje się fizjoterapia i medycyna - dodaje.

Tarnowski podkreśla dodatkowo, że język bardzo istotnie wpływa na rzeczywistość OzN. Sakowski tymczasem pisze o "osobach niepełnosprawnych" i używa słowa "głuchoniemy".

- Same osoby głuche proszą, by tak się do nich nie zwracać - zwraca uwagę Tarnowski. - "Niemość" sugeruje bowiem brak języka. Oni używają języka, ba, często kilku - tylko ich podstawowym językiem w Polsce jest Polski Język Migowy.

- To nie jest kwestia tego, by jak mówi Sakowski, "ułatwiać" OzN życie. To jest kwestia tego, by dać nam pełnię praw i możliwości, nie żadne ułatwienia. Łukasz, czego ty, kurde, nie rozumiesz?

Zachęcamy do przeczytania całego wpisu Bartka Tarnowskiego poniżej. Łukasz Sakowski pewnie już przeczytał i nanosi właśnie poprawki do swojego tekstu. Mądrze.

To jest ASZdziennik, ale nic nie zostało zmyślone.