Walka z dezinformacją: 6 rzetelnych źródeł wiedzy o wojnie, które można wspierać na Patronite

ASZdziennik
08 marca 2022, 15:45 • 1 minuta czytania
Wszyscy wiemy, że współcześnie wojna toczy się także w sferze informacyjnej - Kreml robi, co może, żeby wsączyć nam do głowy swoją propagandę. Na szczęście jest wiele sprawdzonych osób, które w tym czasie dostarczają nam prawdziwych informacji, rozmawiają z ekspertami i rzetelnie relacjonują albo analizują to, co się dzieje.
Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jeśli czujecie potrzebę finansowego wsparcia tych, których praca pomaga walczyć z dezinformacją, a my możemy z niej korzystać za darmo - oto, bez zbędnych wstępów, 6 wybranych projektów, które można bezpośrednio wspomóc na Patronite.


Jedziemy:

1. Demagog

Sprawdzona, znana organizacja fact-checkingowa należąca do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej. Kiedy Putin nasyła na Polskę trolle i szerzy fake newsy, ich praca jest szczególnie ważna. W ostatnich dniach, mimo ataków na ich stronę, Demagog nie przestaje weryfikować medialnych informacji związanych z wojną w Ukrainie.

2. Good Times Bad Times

Kanał na YouTubie o geopolityce z szerszej perspektywy. Znajdziecie tam filmy opisujący globalne wydarzenia z perspektywy stosunków międzynarodowych, ekonomii czy technologii. Od początku wojny w Ukrainie niemal codziennie publikowany jest o niej specjalny raport - poruszane są m.in. kwestie cywilnego oporu, sytuacji wewnętrznej w Rosji czy przewidywań dotyczących tego, jak mogą wyglądać kolejne działania zbrojne.

3. Podróż Bez Paszportu

Podcast dziennikarza Mateusza Grzeszczuka o geopolityce i stosunkach międzynarodowych. Od chwili, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, na jego kanale codziennie pojawia się kilka rozmów z ekspertami. O energetyce z Jakubem Wiechem, o dezinformacji z Sylwią Czubkowską, o stanowisku Niemiec z pracującą w Berlinie profesorką z Instytutu Studiów Politycznych PAN, a podsumowanie - z byłym dyrektorem Biura Informacji NATO w Moskwie. Mądrych to i warto posłuchać.

4. Kultura Liberalna

To internetowy tygodnik, który być może znacie, a który na pewno znamy my i wiemy, że to rzetelne medium. W najnowszym, poświęconym Ukrainie numerze znajdziecie choćby rozmowę z analitykiem i byłym dyplomatą Witoldem Juraszem i przebywającym obecnie w Kijowie Zbigniewem Parafianowiczem czy analizę Marii Domańskiej, ekspertki z Instytutu Studiów Wschodnich, byłej kierowniczki Wydziału Politycznego Ambasady RP w Moskwie.

A dodatkowo Ministerstwo Kultury nie dało im w tym roku dotacji - ważniejsze były gazetki parafialne - więc tym bardziej przyda się coś sypnąć.

5. Łukasz Bok

Twórca, który od 2013 r. prowadzi profile "Katastrofy i Konflikty Światowe" zajmujący się - jak sama nazwa wskazuje - geopolityką, konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi. Ostatnio skupia się, oczywiście, na przekazywaniu sprawdzonych informacji o wojnie w Ukrainie. Bardzo możliwe, że już znacie go z Twittera, Instagrama czy Facebooka (tylko na tym ostatnim ma ponad milion obserwujących).

6. Strefa Konfliktu

Projekt doświadczonego reportera Marka Sygacza, który dokumentował wojnę m.in. na wschodzie Ukrainy, w Syrii i Iraku. Jak sam pisze: "Brak informacji to niewiedza, która prowadzi do ignorancji. Ignorancja to strach, a strach budzi demony. (...) Wojna zawsze zaczyna się w ludzkich głowach." I co możemy powiedzieć, jak nie to, że się zgadza.

Jednocześnie informujemy, że ASZdziennika nie trzeba wspierać na Patronite.

Te nasze śmieszne głupoty same na siebie zarobią.

To jest ASZdziennik we współpracy z Patronite.