TVP zrobiło program dla młodzieży. Tak wygląda, a my go obejrzeliśmy i chętnie opowiemy
ASZdziennik
Czy masz kilkanaście lat i szukasz ciekawych treści wideo? Odrzuć Tik Toka, YouTube'a, Netfliksa, Twitcha i co tam jeszcze oferuje ci świat. Zamiast tego włącz telewizor i rozkoszuj się rozmową księży o katolickich wspólnotach. Tak w skrócie można by opisać ofertę, którą przygotowała dla nastolatków TVP Lublin w postaci programu "Essa".
Fot. lublin.tvp.pl
"Essa – to radość i zadowolenie. Essa – to stan ducha i wspólnota" - informuje TVP, by następnie dodać, że program powstaje we współpracy ze środowiskiem Archidiecezji Lubelskiej: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Spotkaniem Młodych Archidiecezji Lubelskiej, Ruchem Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej i Lubelską Szkołą Ewangelizacji "Miriam".
Nie mogliśmy się oprzeć i teraz możemy wam - krok po kroku - opowiedzieć, co znalazło się w tym ciekawym programie.
1. Czołówka:
Migające zdjęcia młodych ludzi okraszone hasłami "młodzież", "wiara", "styl", "wspólnota", "energia", "radość", które dobrze korespondują z paskiem informacyjnym na dole. Czołówka jest w stylu wczesnych lat 2000., pasują do niej podarte jasne rurki i Ala Janosz.
2. Prowadzący:
Z windy wychodzi para prowadzących. On, Grzegorz, lekko wycofany, ona, Anna - przebojowa. Tłumaczą, że "essa" to sposób wyrażania pozytywnej energii, którą będą się teraz dzielić z nastolatkami - jak wierzymy, w zachwycie przyspawanymi do telewizora.
3. Bardzo długi kawałek, w którym młodzi ludzie mówią, czym jest dla nich wspólnota, i przedstawiają swoich księży.
Widzicie to? Niedziela, babcia przerzuca kanały i nagle słyszycie "dziecko, a co ty tak w tej komórce, tu jest taki fajny program, młodzieżowy".
4. Dwóch księży wjeżdża windą.
Dynamiczny montaż, skojarzenia z "Matriksem". Może jeszcze coś tu się wydarzy?
5. Miła rozmowa o tym, że katolickie wspólnoty są fajne:
Chcieliśmy znaleźć dla was jakieś soczyste cytaty - na przykład coś aborcji, dziewictwie albo że w grach komputerowych jest szatan - ale po prostu się nie da. Nic w sympatycznych księżach nie jest soczyste.
6. Obrazoburcze pytanie prowadzącego: „Czy zdarza się tak, że młodzi rozwijają wiarę i ewangelizują kapłana?”.
Grzesiek w końcu wykrzesał z siebie trochę ikry! Na zdjęciu zakłopotana reakcja księży.
7. W kontekście Światowych Dni Młodzieży - obowiązkowa wzmianka o Janie Pawle II.
Macie dość mówienia o papieżu sprzed dwóch kadencji "nasz papież", "papież Polak" albo po prostu "papież"? Ksiądz z Lublina przeniósł tajemne określenia Karola Wojtyły na kolejny level.