7 najmądrzejszych cytatów Elizy Michalik z tekstu o partii Razem

ASZdziennik
"Gazeta Wyborcza" opublikowała felieton Elizy Michalik krytykujące partię Razem i jej podejście do biednych i bogatych. Tekst pełen jest niezwykle mądrych cytatów, a styl w jaki pani Eliza formułuje myśli daleko przekracza poziom liceum.
Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta
Bardzo trudno było wybrać z tego mądrego i słusznego tekstu 7 najmądrzejszych cytatów, bo tyle ich było, ale w końcu, z ogromnym trudem, daliśmy radę.

1."Czytam ze zdumieniem wywody Partii Razem na temat kapitalizmu i zastanawiam się, jak według jej działaczy wygląda świat. Skąd się biorą pieniądze? Także na zasiłki. Kto utrzymuje kraj, nie dostając nic w zamian, nawet głupiego „dziękuję”?"

Bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie. Taki prezes banku niemal w pojedynkę utrzymuje Polskę, a oprócz pensji rzędu kilkuset tysięcy złotych, nic z tego nie ma. Nawet głupiego "dziękuję".


2. "Posłowie Razem nie mówią tego wprost, ale w subtelny sposób podsuwają tezę, że „biedni” to lepszy sort ludzi, że trzeba ich szanować i dbać o ich potrzeby, a przedsiębiorcy i wszyscy inni pracujący, płacący podatki i utrzymujący kraj już na szacunek nie zasługują."

Bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie. Razem nigdy nie pokazało swojego szacunku dla osób, które pracują, nie licząc wsparcia protestujących nauczycieli, wsparcia protestujących pielęgniarek, wsparcia protestujących lekarzy rezydentów i wsparcia osób, których prawa pracownicze są łamane. No i bardzo mądry i słuszny jest podział na biednych i pracujących, bo wiadomo, że jak się pracuje, to nie da być się biednym.

3. "Rolą polityków jest zadbanie o to, żeby kraj działał, i to dobrze (...)."

Bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie. Chodzi o to, żeby kraj działał. I to dobrze działał, a nie źle. Jak kraj źle działa, należy go naprawić tak, żeby działał dobrze. Jak to zrobić? Trzeba znaleźć usterkę i ją naprawić. I jak się naprawi wszystkie usterki, to już kraj będzie dobrze działać.

4."Warto też powiedzieć dwa słowa o samych „biednych”. Gdy tylko polityk wypowie w Polsce słowo „biedni”, to już dajemy mu immunitet, a także przyzwolenie na wszystko i nabieramy wody w usta z obawy przed podpadnięciem poprawności politycznej."

Bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie. "Biedni" to przecież takie magiczne słowo. Jak polityk potrąci po pijaku dzieci na pasach, to wystarczy, że powie "biedni" i może jechać dalej.

5." Kim właściwie są biedni, którymi od lat politycy wycierają sobie twarze? Kto wchodzi w skład tej grupy? Dlaczego jest biedny? Ilu jest biednych z powodu zdarzeń losowych? Naprawialnych? Do usunięcia? Ilu z powodu alkoholizmu, narkomanii i innych nałogów? Ilu z powodu własnej niefrasobliwości? Ilu – bo są leniwi? Ilu biednych jest biednych na papierze, bo pracuje w szarej strefie, a oficjalnie żyje z zasiłków? Ilu z tych biednych biednymi zostanie na zawsze, bo wolą zasiłki od pracy?"

Zauważyliście to bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie? Ilu zostanie w Polsce biednych, jak się odejmie tych wszystkich, którzy są biedni z własnej winy? I tych, co tylko udają biednych? Ze trzydziestu?

6."Kto uważa, że lekarze, nauczyciele, dziennikarze, prawnicy, urzędnicy, pracownicy usług, a nade wszystko przedsiębiorcy mają w Polsce dobrze, niech podniesie rękę. Nikt? No właśnie…"

Bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie. Takim prawnikom w Polsce bardzo źle się wiedzie. Mniej więcej tak źle jak nauczycielom. A do tego zbioru można dodać jeszcze więcej przypadkowych zawodów. Kto uważa, że kosmetyczki, stolarze, brand managerowie, kasjerzy i programiści mają w Polsce dobrze, niech podniesie rękę. Nikt nie podnosi, a nawet jak podnosi, to gdzieś tam u siebie w domu, więc nawet tego nie widać.

7." Jeśli głupią nagonką politycy sprawią, że wszyscy przedsiębiorcy splajtują albo zrezygnują z działalności, to kto utrzyma Polskę?"

Bardzo mądre i słuszne spostrzeżenie. A co, jeśli będzie jeszcze gorzej? Co jeśli 660 tysięcy polskich przedsiębiorców zobaczy mema partii Razem i umrze? No właśnie...

To jest ASZdziennik, ale żaden cytat nie został zmyślony.