Nie tylko Gdańsk. 7 innych miast, które Wiadomości TVP oskarżą o tęsknotę do nazistowskich Niemiec

Łukasz Jadaś
Po Gdańsku w ramach atrakcji turystycznej jeździ zabytkowy tramwaj – 90-letni biały Ring, więc Wiadomości TVP ogłosiły, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz i cały Gdańsk mają ciągoty do nazistowskich Niemiec. Na jednym Gdańsku tęsknota polskich miast za nazizmem się jednak nie kończy.
Fot. 123rf.com / Wikimedia Commons / TVP
Oto 7 miast, które Wiadomości TVP również powinny oskarżyć o tęsknotę za III Rzeszą i innymi agresorami z Niemiec.



1. Zakopane.

Zakopane lubi chwalić się Tatrami, które wypiętrzyły się za orogenezy alpejskiej. Zbieżność nazw nie jest przypadkowa. Alpy ciągną się m.in. przez Austrię i Niemcy. To tam urodził się i doszedł do władzy Adolf Hitler. Nie brak opinii, że władze miasta Zakopanego otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Podhala.

2. Jankowice.

Opozycja próbuje stworzyć wrażenie, że Kościół i polskie władze sprzyjają neofaszyzmowi. Jednocześnie nie przeszkadza im polityka historyczna władz Jankowic pod Poznaniem, w których znajduje się centrala Lidla. Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują Tydzień Niemiecki w historii Jankowic.


3. Słubice.

Słubice chętnie pokazują się w towarzystwie Frankfurtu nad Odrą. Nie od dziś wiadomo, że Słubicom bliżej jest do Berlina (70 km) niż do naszego Gorzowa Wielkopolskiego (80 km) czy Zielonej Góry (87 km). Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują kartę niemiecką w historii Słubic.

4. Malbork.

Opozycja próbuje stworzyć wrażenie, że Kościół i polskie władze sprzyjają neofaszyzmowi. Jednocześnie nie przeszkadza im polityka historyczna władz Malborka, w którym znajduje się zamek krzyżacki. Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują kartę Ulricha von Jungingena w historii Malborka.

5. Toruń.

O niewygodnej przeszłości Torunia aż huczy w środowisku historyków. To tutaj wygłaszał swoje antypolskie przemówienia cesarz Niemiec Wilhelm II Hohenzollern. Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują zaborową kartę w historii Torunia.

6. Wrocław.

Opozycja próbuje stworzyć wrażenie, że Kościół i polskie władze sprzyjają neofaszyzmowi. Jednocześnie nie przeszkadza im polityka historyczna władz Wrocławia, w którym na świat przyszedł Marek Krajewski. To właśnie Krajewski osadził akcję swych powieści w "Breslau", choć mógł w XXI-wiecznym Wrocławiu. Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują kartę Eberharda Mocka w historii Wrocławia.

7. Leśnictwo Bartków.

To na terenie Bartkowa znajduje się niesławny Dąb Bartek. Wiek dębu dendrolodzy szacują na ok. 650 lat. 2019 - 650 = 1368. 1+3+6+8 = 18. Liczba "18" jest powszechnie używana przez grupy neonazistowskie jako symbol inicjałów Adolfa Hitlera: A oraz H są odpowiednio pierwszą i ósmą literą alfabetu. Nie brak opinii, że Dąb Bartek otwarcie gloryfikuje nazistowską kartę w historii leśnictwa.

To jest ASZdziennik. Wiadomości TVP nie są zmyślone.