PILNE: Dowiedzieliśmy się o istnieniu fajnego zwierzaka i wolelibyśmy, żeby go nie zabrakło
Znacie suhaka? Każdy go zna!
A tak naprawdę, to my nie znaliśmy, dopóki nie dowiedzieliśmy się, że jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ssaków kopytnych świata. I teraz jest nam podwójnie przykro. Na szczęście mamy możliwość pomóc suhakom i innym zagrożonym zwierzętom w przetrwaniu!
Zła wiadomość jest taka, że suhaki nie mają lekko: w wyniku wyjątkowo ostrych mrozów i dużych opadów śniegu oraz choroby przyniesionej od zwierząt gospodarskich populacja suhaków w 2018 roku zmniejszyła się pięciokrotnie (!) w porównaniu z rokiem 2014 i wyniosła jedynie 3000 osobników. Dodajmy do tego kłusowników zabijających zwierzęta dla ich rogów, które wykorzystywane są w pseudomedykamentach, a otrzymamy podsumowanie trudnego życia miłego suhaka.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że suhak wciąż jest z nami i nadal mamy szansę go uratować! Tak jak słonie czy tygrysy, te antylopy epoki lodowcowej obejmowane są opieką działaczy WWF i innych fundacji wspierających zagrożone gatunki.
- Zostań ambasadorem gatunku – podziel się z innymi swoją wiedzą o trudnej sytuacji suhaka, słonia czy tygrysa i metodach ich ochrony
- Nie kupuj produktów i pseudomedykamentów pochodzących z gatunków zagrożonych i nie odwiedzaj farm tygrysów.
- Nie kupuj egzotycznych zwierząt, popyt na nie napędza kłusownictwo, bo gdy brakuje ich w hodowlach czy sklepach zoologicznych, pojawia się podaż z przemytu.
- Walcz ze zmianą klimatu – ogranicz swój ślad węglowy, zamiast samochodu wybierając rower lub transport publiczny, kupując produkty lokalne i nie wyrzucając jedzenia.
- Wyłączaj od prądu urządzenia, których nie używasz, i gaś światło, jeśli wychodzisz z pomieszczenia.
- Podczas zakupów wybieraj produkty certyfikowane, pochodzące ze zrównoważonych upraw, które nie wpływają na niszczenie siedlisk tygrysów i innych zagrożonych gatunków.
- Kupując ryby, zwracaj uwagę na to, jaki gatunek kupujesz: z jakiego obszaru pochodzi i jaką metodą został złowiony – wszystkie te informacje powinny być dostępne na opakowaniu lub u sprzedawcy.
- Wesprzyj działania WWF i symbolicznie zaadoptuj suhaka, słonia albo tygrysa, możesz też zorganizować urodzinową zbiórkę.
Dobro zwierząt to nasze wspólne dobro. Suhaki dbają o zrównoważony rozwój, słonie nawożą i użyźniają glebę i rozsiewają nasiona roślin, a tygrysy dbają o zdrowie całego ekosystemu.
Choć przyczyn wymierania gatunków jest wiele, wszystkie łączy działalność człowieka. To oznacza, że tylko wspólnie pomagając zwierzętom, możemy odwrócić negatywne skutki naszej ingerencji w środowisko.
No i jakoś milej żyje się ze świadomością, że w dalekiej Azji mieszkają antylopy z trąbką.
To jest ASZdziennik, ale zwierzęta naprawdę potrzebują naszej pomocy. Więcej informacji na stronie www.pomagam.wwf.pl.