Ktoś chce popsuć Kruszyniany wielką halą z kurczakami. Jeszcze dziś można mu to wybić z głowy

ASZdziennik
Kojarzycie Kruszyniany? To to miejsce na Podlasiu, gdzie od wieków mieszkają polscy Tatarzy i stoi ten piękny zabytkowy meczet. Jest tam rezerwat przyrody Dolina Nietupy, żyją rysie, zimorodki i cietrzewie, a ostatnio opowiadał o nim Robert Makłowicz. Brzmi super, ale nie dla wszystkich. Jakiś inwestor wymyślił, że postawi w Kruszynianach fermę przemysłową kurczaków, bo tak.
Fot. WikiMedia Commons/Krzysztof Kundzicz (CC BY-SA 3.0)
Ale jeszcze dzisiaj można starać się go powstrzymać.

Zobaczcie, co napisało o tym Stowarzyszenie Dolina Nietupy zrzeszające mieszkańców okolicznych wsi. Którzy - jak można by się spodziewać - chcą dalej prowadzić uprawy ekologiczne, gospodarstwa agroturystyczne i przyjmować turystów, a nie mieć pod nosem wielką halę produkcyjną, gdzie dla zysku pana inwestora tuczy i zabija się kurczaki:
Jeśli ktoś też by wolał, żeby nikt nie stawiał hodowli brojlerów tuż obok siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt - możecie zrobić tak, jak radzi Stowarzyszenie i wysłać (jeszcze tylko dziś!) następującego maila pod adresy władz - kancelaria@krynki.pl; sejmik@wrotapodlasia.pl; kancelaria@wrotapodlasia.pl; podsekretarz.gawin@mkidn.gov.pl; info@klimat.gov.pl; zarzad.nietupa@gmail.com :


Do:
Burmistrz Krynek
Marszałek Województwa Podlaskiego
Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Dotyczy: planów budowy kurników w Kruszynianach (numer sprawy w Urzędzie Miejskim w Krynkach: RG.6220.4.2018) i planów powołania parku krajobrazowego w południowej części gminy Krynki.

Szanowni Państwo,

Niniejszym wyrażam protest przeciwko wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, polegającego na budowie dwóch kurników o łącznej obsadzie 356 DJP wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr geod. 3/19 obręb Kruszyniany, gmina Krynki, a co za tym idzie budowie kurników w okolicy wsi Kruszyniany i Górka. Taka inwestycja zagraża miejscom przyrodniczo cennym, siedliskom rzadkich i chronionych gatunków ptaków, zwierząt, ryb i roślin (szczególnie cietrzewia, zimorodka, rysia i pstrąga). Inwestycja wpłynęłaby także w sposób negatywny na historyczne i kulturowe dziedzictwo Kruszynian i innych wsi, w których zachowała się tradycyjna drewniana architektura i historyczny układ urbanistyczny wsi ulicówek.

Niepowetowaną stratą byłoby też bezpowrotne zniszczenie tradycyjnego krajobrazu wiejskiego, który cechuje się naturalnym charakterem i należy do ostatnich tego typu terenów w Polsce. Zagrożone będzie też tradycyjne rolnictwo, rolnictwo ekologiczne i działalność agroturystyczna, z czego utrzymują się mieszkańcy południowej części gminy Krynki.

Jednocześnie chciałbym wyrazić zdecydowane poparcie dla planów objęcia południowej części gminy Krynki ochroną w postaci parku krajobrazowego. Ochroną powinny zostać objęte m.in. obszary Kundzicze, Białogorce, Ciumicze, Górka, Kruszyniany, Łosiniany, Łapicze, Ozierany Małe, Ozierany Wielkie, Rudaki, Sanniki, Szaciły, a obszar parku powinien pokrywać się co najmniej z granicami obszarów Natura 2000 „Puszcza Knyszyńska” oraz „Ostoja Knyszyńska”.

Z poważaniem,
........... imię i nazwisko.......
........... adres zamieszkania ........


Myśmy wysłali.

To jest ASZdziennik, ale się przejęliśmy.