MEN przypomina: w razie śmierci gospodarza klasy, zastępca ma 14 dni na ogłoszenie nowych wyborów

Łukasz Jadaś
Zastępca ma 14 dni na ogłoszenie wyborów, a te muszą się odbyć najdalej w ciągu dwóch miesięcy od daty ich ogłoszenia, lecz nie później niż przed wystawieniem ocen na półrocze - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej w wytycznych dla dzieci dotyczących zagrożenia COVID.
Fot. 123rf.com
Przypomnijmy, że w razie ewentualnej śmierci wybranego w demokratycznych wyborach gospodarza klasy, władzę, zgodnie ze szkolnym regulaminem, przejmuje jego zastępca. Staje się tym samym tzw. pierwszą osobą w klasie.

Wbrew obiegowym opiniom, średnia na koniec roku lub punkty za wzorowe zachowanie nie mają wpływu na precedencję.

- On lub ona będzie musiała zorganizować nowe wybory, ma na to dwa miesiące - przypomina ekspert MEN. - Pamiętajmy, że zastępca przejmuje władzę dopiero w momencie oficjalnego potwierdzenia zgonu.

Wyjątkiem jest sytuacja uznania przez całą klasę trwałej niezdolności gospodarza do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, na przykład w wyniku podłączenia do sztucznego płuca, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów całej klasy.


Jeżeli zastępca z jakiegoś powodu nie może przejąć władzy, kolejną osoba w klasie jest skarbnik. Jeżeli i w jego przypadku stwierdzi się słabą odporność lub choroby współistniejące, MEN przewiduje możliwość tymczasowego sprawowania władzy przez dyżurnego wyznaczonego na dany tydzień.

- MEN gotowy jest także na mało prawdopodobny scenariusz braku zdolności dyżurnego - czytamy w zaleceniach. - W takiej sytuacji władzę przejmuje i nowe wybory rozpisuje uczeń, którego numer w dzienniku jest ten sam bądź najbliższy dziennej daty zgonu ostatniej osoby w hierarchii władzy.

W przypadku, gdy zabraknie i jego, obowiązek noszenia maseczek w szkołach będzie przywrócony.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.