Mgła czy smog? Wyjaśniamy, jak łatwo odróżnić te zjawiska

ASZdziennik
Smog jest w Polsce jedną z oznak jesieni, jak kolorowe liście albo kasztany, tylko trudniej go zebrać i pokazać na lekcji przyrody. Wiele osób jednak myli go z mgłą, naturalnie występującym zjawiskiem pogodowym. ASZdziennik wyjaśnia, jak nigdy nie dać się zwieść szarym oparom i bezbłędnie odróżnić mgłę od smogu.
Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
1. Weź głęboki wdech

Wdychaj powietrze przez 3-5 sekund. Jeśli po tym czasie nie stracisz przytomności, a na zębach nie osadzi ci się gęsty, czarny osad o posmaku Zabrza, to masz do czynienia z mgłą.

2. Wsłuchaj się

Jeśli dobrze wsłuchasz się w jesienną mgłę, usłyszysz cichy szelest suchych liści i czytane szeptem wiersze Edgara Alana Poe. Jeśli słuchasz się w smog, usłyszysz, jak grubiorze kopiom wungiel.

3. Użyj technologii
Każdy smartfon ma teraz wbudowaną funkcję odróżniania mgły od smogu. Wystarczy dostęp do internetu. W wyszukiwarce internetowej wpisujemy "[nazwa miejscowości] pogoda" i patrzymy, czy na dany dzień zapowiadana jest mgła. Jeśli miała być mgła, to pewnie jest mgła.


4. Przyjrzyj się
Różnice wizualne między mgłą a smogiem są subtelne, ale wprawne oko potrafi je dostrzec błyskawicznie. Na przykład na poniższych zdjęciach rozbieżności są diametralne. Przynajmniej dla nas.

Mgła:

Smog:
To jest ASZdziennik. Mgłą i smog nie zostały zmyślone.