Naukowcy: 99% znajomych, z którymi się porównujemy, ma naprawdę w życiu lepiej

Łukasz Jadaś
Frustracje wywoływane przez porównywanie się do innych ludzi mają w pełni racjonalne uzasadnienie. Aż 99% twoich znajomych ma ciekawszą pracę, więcej pieniędzy, lepszych przyjaciół, stabilniejsze związki i będzie żyć średnio o 10 lat dłużej - ustalili naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
– Przez długie lata w nauce pokutował pogląd, że porównywanie się z innymi szkodzi, bo może wpędzać nas w kompleksy – tłumaczy kierujący badaniami prof. Andrzej Stolaraczyk. – Jako pierwsi udowadniamy, że niska samoocena jest w 99 proc. całkowicie uzasadniona.

Zdaniem badaczy z UW, frustracja i zazdrość to adekwatne emocje do sytuacji, w której inni ludzie naprawdę mają lepsze geny, godniej się starzeją, podjęli mądrzejsze decyzje zaraz po maturze, mają lepszą kondycję, bogatszych rodziców, dostali lepsze warunki kredytu i zawsze trafiają na ciekawsze promocje w Lidlu.


– Instagramy naszych znajomych nie są jedynie krótkimi i złudnymi wycinkami z ich życia, którymi chcą się tylko pochwalić – podkreślają badacze.

– Wyjaśnijmy sobie jedno: oni naprawdę każdego ranka budzą się w Kalifornii w satynowej pościeli, a zamiast budzika z pięcioma zapasowymi drzemkami orzeźwiają ich promienie amerykańskiego słońca i tulenie przez stado słodkich szczeniaczków-labradorów z rodowodem, na serio jadają tylko przegrzebki w mchu jadalnym z tamaryndowca w fancy restauracjach, a każdego wieczoru chodzą do teatru, opery i na koncerty Johnny'ego Greenwooda, na których gra tylko requiem Pendereckiego, smyczkiem na gitarze.

A to wszystko między siłownią, regularnymi badaniami lekarskimi, inwestowaniem na giełdzie, ogarnianiem mieszkania, wystawnymi przyjęciami dla znajomych na werandach zdobionych kolorowymi lampionami, adopcją pięciu psów ze schronisk i byciem idealną matką i ojcem.

Zespół z UW podkreśla jednak, by do rezultatów ich 5-letnich badań nie przywiązywać zbyt dużej wagi.

– Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego są fajniejsi i robią pewnie dużo lepsze i rzetelniejsze badania :( – czytamy w komentarzu UW do swoich badań.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.