7 sygnałów, które dają nadzieję, że jednak coś zmieni się w nas na lepsze

ASZdziennik
Mamy dowody na to, że jednak coś się w nas zmienia. Na lepsze.
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
Wybraliśmy siedem z nich.

1. Politycy robią rachunek sumienia.

Jeśli chcemy chociaż trochę załagodzić wszechobecną nienawiść, to musimy zacząć od siebie – napisał Paweł Kukiz na Facebooku.



– Przeglądałem różne swoje wpisy. Niestety były i takie, w których przekroczyłem granice – napisał lider Kukiz '15. – Nie będę ich kasował, bo byłoby to chowaniem głowy w piasek i tchórzostwem.

Kukiz podkreślił, że spróbuję zrobić wszystko, by więcej granic nie przekraczać. "A jeśli mi się to zdarzy, proszę – upomnijcie mnie" – dodał.

2. Państwo bierze się za mowę przemocy i nienawiści.

Policja zatrzymała ponad 20 osób, które drwiły ze śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, groziły prezydentom innych miast, politykom i osobom prywatnym.



Na mowę nienawiści w internecie coraz częściej zwracają także uwagę Polacy. Policja podała, że w ostatnich dniach dostaje wzmożoną ilość zgłoszeń o obraźliwych lub nawołujących do przemocy wpisach w mediach społecznościowych.

3. Media odcinają się od hejterów.

– Milej nam będzie bez was – napisał na Twitterze Krzysztof Stanowski, redaktor naczelny Weszło.com. W ten sposób wyprosił ze swojego portalu fanów blogera, który żywi się hejtem, a którego imienia tu nie wymienimy.



4. Państwo staje na wysokości zdania.

W natłoku zdarzeń i emocji mogliśmy to przegapić, ale w tym tygodniu Andrzej Duda pokazał, co naprawdę znaczy być prezydentem. Oto jego wystąpienie.



– WOŚP jest bez wątpienia tym elementem, który bardzo, bardzo wielu ludzi w Polsce, zwłaszcza młodych, łączy we wspólnotowym czynieniu dobra – zbieraniu funduszy na pomoc dla dzieci, na pomoc dla polskich szpitali - mówił o WOŚP.

– Był człowiekiem, któremu gdańszczanie po raz kolejny powierzyli ten niezwykle zaszczytny urząd, co jasno świadczy o tym, że byli zadowoleni z jego służby publicznej. [...] Każdy, kto był ostatnio w Gdańsku, może powiedzieć, że to miasto rozkwita. To z pewnością zasługa pana prezydenta Pawła Adamowicza – dodał o prezydencie.

Andrzej Duda w ostatnich dniach upomniał ponadto KRRiT i podkreślił, że rada powinna szczególną uwagę na sytuację przekraczania granic wolności słowa i łamania dobrych obyczajów w mediach.

5. Wszyscy próbują dodać innym otuchy.

Wielu z nas szukało zrozumienia ostatnich dni w rozmowach z bliskimi, w sztuce, w swoich ulubionych książkach, w muzyce. I wtedy zjawiła się piosenkarka pop z hasztagiem #ArtyściPrzeciwNienawiści. Nie chodzi tu jednak nawet o sam planowany koncert i zryw muzyków i piosenkarzy.



Przeciw nienawiści wystąpili nie tylko artyści. Bo przez ostatnie dni mogliśmy oglądać i czuć, że każdy chciał wesprzeć swoich bliskich/fanów/czytelników/słuchaczy/rodzinę/widzów tak, jak tylko potrafił.

6. Uczymy się walki z mową nienawiści.

Warszawa, Wrocław i Toruń to tylko niektóre z miast, które walkę z mową nienawiści podejmą już w szkołach.

– Przestrzeń publiczna przepełniona w ostatnim czasie tzw. „mową nienawiści” wpływa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, najmłodszych Torunian, za których jesteśmy odpowiedzialni - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Chcąc zapobiegać podobnym tragicznym wydarzeniom w przyszłości musimy zacząć działać już dzisiaj.



– Nienawiść ma niszczycielskie skutki – dodał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowadzone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści.

7. [To miejsce na zmianę na lepsze, którą zauważyliście. Prośba: podzielcie się nią w komentarzach. Dzięki.]

To jest ASZdziennik, ale naprawdę coś zmienia się na lepsze.