I ty świętuj Międzynarodowy Dzień Szachów! Oto najważniejsze zasady gry [DLA POCZĄTKUJĄCYCH]
Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów! Ojej, nie wiedziałeś, że właśnie dziś świętujemy tę grę strategiczną rozgrywaną przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy? A może wiedziałeś, ale wydawało ci się, że nie wypada ci celebrować tego dnia, bo nie obejrzałeś nawet "Gambitu królowej"?
1. Pionki szachowe nazywane są bierkami i to właśnie dlatego nazwę tę można stosować zamiennie. Jeżeli więc gra w prawdziwe szachy będzie cię na początku onieśmielać, zacznij od nieco łatwiejszej gry w bierki – twój wysiłek będzie dużo mniejszy, a już od pierwszej rozgrywki będziesz mógł śmiało nazywać się szachistą.
Fot. Chrisbal / commons.wikimedia.org
2. Każda bierka szachowa ma dwie nazwy: jedną oficjalną i jedną ksywkę. Doświadczeni szachiści w komunikacji nieformalnej używają WYŁĄCZNIE (!!!) ksywek, np. "konik" to skoczek, "gwizdek" to goniec, a "wieża" to wieża.
Fot. 123rf.com
3. Na szachownicy znajdują się 64 czarne i białe kwadraty nazywane polami (lub, poza Krakowem, dworami). Bierki białe poruszają się tylko po polach białych, a czarne po czarnych.
Fot. 123rf.com
4. Szachy są przede wszystkim grą psychologiczną, dlatego też zwycięża ten gracz, który onieśmieli przeciwnika na tyle, że ten nie będzie już w stanie ruszyć swoim królem i pod groźbą jeszcze większego upokorzenia odda króla oponentowi. Zależnie od osobistych preferencji estetycznych, w takiej sytuacji zwycięzca ogłasza swój sukces słowami "szach mat" lub "szach połysk". Wybór ten determinuje wygląd trofeum, które jest nagrodą w każdym pojedynku szachowym: zestaw szachowy w wykończeniu matowym lub na wysoki połysk.
Fot. 123rf.com
5. Jeżeli plansza do gry w szachy wydaje ci się nieco zbyt wyrafinowana i elegancka na twoje umiejętności, możesz śmiało zamienić ją na planszę do warcabów. Szachiści tak naprawdę nigdy nie wiedzą, czy plansza, na której grają, nie była oryginalnie przeznaczona właśnie do gry w warcaby. To największa tajemnica poliszynela społeczności szachowej.
Fot. 123rf.com
POWODZENIA!
To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.