7 powodów, dla których niektórzy ludzie uwielbiają robić zakupy w sklepach stacjonarnych
Konsumenci z niecierpliwością czekali na ponowne otwarcie sklepów stacjonarnych, których działalność mocno ograniczyła pandemia. W tym trudnym okresie każdy radził sobie jak mógł - niektórzy zdecydowali się nawet po raz pierwszy spróbować zakupów online, siedząc wygodnie w fotelu, płacąc za pomocą PayPal i nie przejmując się niczym. Czy można jednak nazwać to prawdziwym doświadczeniem shoppingu?
No chyba raczej nie.
1. Dreszczyk adrenaliny
- Zakupy w sklepach stacjonarnych przypominają mi moją ulubioną dyscyplinę sportową - triathlon. Najpierw wyścig o miejsce parkingowe, potem rywalizacja o wózek, trasę przejazdu, a na końcu o produkty i dobre miejsce w kolejce. Uwielbiam ten sport i wykorzystuję każdą okazję, żeby poćwiczyć - mówi Marek, 46-letni były triathlonista.
2. Zapach gotówki
- Lubię czuć wagę pieniądza. Dlatego zawsze mam wypchany portfel. Płacąc gotówką, czuję się ważny. Nawet gdy kupuję gumę do żucia czy mój ulubiony magazyn telewizyjny, płacę pięćsetką. Nie rozumiem ludzi, którzy wolą robić zakupy przez internet... W ten sposób nikt nie widzi, że mają pieniądze na swoje zachcianki - zastanawia się 27-letni biznesmen z Suwałk.
3. Silne emocje
- Potrzebuję silnych bodźców. Robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych możesz zgubić portfel, ktoś może go nawet ukraść. A co z zakupami online? Kiedyś, kupując wędki, próbowałem zapłacić za pomocą PayPala. Najbardziej przestraszyła mnie Ochrona Kupujących. Pod ochroną to mogą być ryby, a nie zakupy - narzeka Edward, miłośnik wędkarstwa. – Tymczasem, jeśli płacisz PayPalem, a Twoje zakupy spełniają określone warunki, jesteś (o zgrozo!) objęty Programem Ochrony Kupujących.* Twoja paczka nie dotarła? Była uszkodzona lub nie odpowiadała opisowi przedstawionemu na stronie sprzedawcy? Być może będziesz mógł odzyskać swoje pieniądze.** Niby proste, ale co z emocjami? - podsumowuje.
4. Wojerystyczne pobudki
- Uwielbiam obserwować innych ludzi, zwłaszcza kiedy robią zakupy. Często są tak podekscytowani i nieostrożni, zwłaszcza gdy płacą kartą i wpisują swój numer PIN. Powinni się cieszyć, że nie jestem oszustem, który mógłby wykorzystać ich nieuwagę w niecnych celach. A tak przy okazji, zdradzę Wam, że z moich obserwacji wynika, że najczęściej używanymi kodami PIN są 1-2-3-4 lub 1-1-1-1 - jeśli posługujesz się którymś z nich, radzę go jak najszybciej zmienić - mówi Andrzej z Sosnowca, 60-letni wojerysta.
5. Interakcje międzyludzkie
- Dla mnie stanie w kolejkach to kolejne wyzwanie zawodowe - mówi Magda z Warszawy. - Pracuję jako negocjator i niejednokrotnie prowadziłam długie mediacje związane z wymianami i zwrotami zakupów. W przyszłym roku zrobię z tego specjalizację.
6. Zdrowa porcja ruchu
- Uwielbiam spacery, bo wiadomo, że ruch to zdrowie. Ciężko psychicznie zniosłam okres pandemii, nie miałam gdzie wychodzić. Najbardziej lubię sklepy wielkopowierzchniowe. W zeszłym roku, kupując doniczkę na mojego ulubionego kaktusa, zrobiłam 5 tysięcy kroków. Wiem, że mogłam ją szybko zamówić przez internet, ale gdzie w tym odrobina ćwiczeń i przyjemności? Dziś jestem tu od otwarcia, planuję wyjść przed zamknięciem - zwierza się 30-letnia Sandra z Lublina, którą spotkaliśmy w markecie budowlanym.
7. Bo tak
- Dla mnie prawdziwe zakupy to sklepy stacjonarne - mówi kategorycznie 42-letni Jędrzej, miłośnik Schopenhauera. - W końcu życie nie może być zawsze bezpieczne i wygodne - dodaje.
I wszystko jasne.
To jest ASZdziennik dla PayPal.
*Ochrona kupujących obejmuje transakcje i towary spełniające określone warunki. Obowiązują ograniczenia. Więcej informacji dostępnych jest na stronie paypal.com.pl.
**Dotyczy wybranych przedmiotów i transakcji. Zwrot kosztów odesłania przedmiotu to usługa świadczona przez firmę PayPal Pte Ltd we współpracy z firmą TELUS International Europe, wykonawcą usługi. Szczegółowe warunki korzystania z usługi dostępne są na stronie paypal.com.pl.