Nie tylko Konopnicka za urodzenie 8 dzieci. Oto zasługi innych Polek, które też powinny być na banknotach

Fot. WikiMedia Commons
Być może już niedługo na polskich banknotach zamiast tradycyjnego Jagiełły czy Chrobrego pojawi się kobieta. Na pomysł umieszczenia Marii Konopnickiej na 800-złotówkach wpadł Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. Co zainspirowało go do takiego akurat wyboru? Ważny fakt, że pisarka urodziła ośmioro dzieci.


Szerzej napisaliśmy o tym tutaj, a teraz chcielibyśmy podsunąć Radzie Polityki Pieniężnej jeszcze kilka wybitnych Polek, które podobnie jak Konopnicka położyły dla kraju ważne zasługi. Być może i dla nich dałoby się znaleźć banknoty.

Oto i one:

1. Zofia Stryjeńska
Malarka, graficzka, scenografka zainspirowana polską kulturą ludową. Zachwyciła całą Europę polskim pawilonem przygotowanym na Wystawę Światową w 1925 r., ale opus magnum jej życia była trójka dzieci: córka Magda oraz bliźnięta Jacek i Jan.

2. Królowa Jadwiga
Pierwsza kobieta na tronie króla Polski. W swoim dwudziestokilkuletnim życiu zdążyła skupić na swoim dworze elitę intelektualną kraju, stanąć na czele wyprawy rycerskiej i negocjować z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. Niechże to wszystko jednak nie przysłoni nam faktu, że urodziła córkę.


3. Anna Walentynowicz
Niezłomna opozycjonistka walcząca o prawa pracowników w PRL. To od jej zwolnienia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, dzięki któremu narodziła się Solidarność. Z tym, że oczywiście te narodziny niewiele znaczą przy urodzeniu syna.

4. Helena Modrzejewska
Wybitna aktorka, legenda polskiego teatru. Już jako dorosła kobieta wyemigrowała do USA, gdzie zyskała olbrzymi rozgłos i rozpoczęła międzynarodową karierę, pozostając wierna repertuarowi szekspirowskimu. Czymże jest jednak Ofelia czy Lady Makbet przy najważniejszej roli życia: byciu matką.

5. Irena Sendlerowa
Polka, która w czasie niemieckiej okupacji uratowała od śmierci tysiące żydowskich dzieci. Najważniejsze jednak, że miała trójkę własnych.

6. Agnieszka Osiecka
Poetka, reżyserka, dziennikarka, autorka wielu najbardziej znanych tekstów polskich piosenek, ale przede wszystkim mama.

7. Maria Skłodowska-Curie
Gdyby dała Polsce tylko dwie Nagrody Nobla, nie byłoby o czym mówić – zero wizerunków na banknotach dla tej pani.

Ale na szczęście urodziła także dwie córki.

To jest ASZdziennik. Żadna z wielkich polskich matek nie została zmyślona.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...