Dobra wiadomość: członek RPP chce banknotu z Marią Konopnicką. Zła: za to, że wychowała ośmioro dzieci

Fot. Aleksander Tadeusz Regulski, WikiMedia Commons (domena publiczna)
Już niebawem na polskich banknotach ma szansę pojawić się pierwsza kobieta. Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował emisję banknotów 800-złotowych z Marią Konopnicką. To doskonały pomysł. Równie doskonały jak tok myślowy profesora z RPP, który w Konopnickiej szczególnie docenił fakt, że urodziła ośmioro dzieci.


„Warto także przypomnieć, że Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić pamięć Marii Konopnickiej i oddać twórczyni słów Roty należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej” – napisał Łon w wypowiedzi przesłanej do PAP-u.

Co prawda akurat dwoje z ośmiorga dzieci Konopnickiej zmarło zaraz po urodzeniu, więc pisarka nie zdążyła ich wychować, ale reszta się zgadza.

Jak dowiaduje się ASZdziennik, matka ośmiorga dzieci Maria Konopnicka oprócz „Roty” zdążyła też napisać wiele wierszy, słynne nowele takie jak „Dym” czy „Nasza szkapa” i parę książek dla dzieci (m. in. „Na jagody”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”), co nie powinno jednak przysłonić faktu, że urodziła ośmioro dzieci i to jest w tym wszystkim najważniejsze.

I tylko pytanie, czy ta zasługa wystarczy, żeby zatrzeć inny ważny motyw z życia prywatnego Konopnickiej.

Dwadzieścia lat w szczęśliwym jednopłciowym związku z Marią Dulębianką.

To jest ASZdziennik, ale to wszystko prawda.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...