7 cytatów z piosenek The Rolling Stones, które popierają reformę sądownictwa w Polsce

Fot. Jim Pietryga/Wikimedia Commons/prezydent.pl
W poniedziałkowych "Wiadomościach" TVP usłyszeliśmy, że Mick Jagger na koncercie w Warszawie nie odniósł się do czystki w polskich sądach. I że Lechowi Wałęsie, który zwrócił jego uwagę na sytuację w Sądzie Najwyższym, kazał "spadać". Ale to jeszcze nic. Mamy dowody, że Mick Jagger jest wiekszym orędownikiem dobrej zmiany niż wszyscy bracia Karnowscy.

Oto siedem piosenek The Rolling Stones, które popierają reformę sądownictwa w Polsce i nawołują do wysłania sędziów Sądu Najwyższego na przymusową emeryturę. Zgodnie z tym, co podały "Wiadomości" TVP.

Angie

Angie, you're beautiful / but ain't it time we said goodbye?

Osobista odezwa Micka Jaggera do kanclerz Niemiec Angeli Mekrel. The Rolling Stones w imieniu polskiego MSZ grożą Berlinowi zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Warszawą. Jagger stawia Merkel ostre ultimatum: jeśli kanclerz nie wpłynie na zmianę stanowiska Komisji Europejskiej wobec reformy sądownictwa w Polsce, niemieccy dyplomaci zostaną wydaleni z Polski w trybie natychmiastowym, a The Rolling Stones już nigdy nie zagrają dla Niemców.

Like a Rollin Stone

How does it feel / to be on your own / with no direction home / like a complete unknown / just like a rolling stone?

Cover przeboju Boba Dylana, jednego z najwybitniejszych wychowanków Jana Pietrzaka. Dylan już od 1965 roku w swoich tekstach i wierszach nawołuje o przymusowe emerytury dla sędziów Sądu Najwyższego. Mick Jagger solidaryzuje się z Bobem i Janem, dlatego do swojego repertuaru włączył tę znaną na całym świecie pożegnalną pieśń dla sędziów odchodzących na przymusową emeryturę. Prowokacyjnie, owszem. Ale cóż, trio Mick, Bob i Jan zawsze byli rock'n'rollowcami niepokornymi!

Satisfaction

I can't get no satisfaction / 'Cause I try / and I try and I try and I try / I can't get no, I can't get no...

O tej piosence sam Mick Jagger w jednym z wywiadów opowiadał tak: "Zespół był na granicy rozpadu. Miałem wtedy koszmarne sny i pewnej nocy obudziłem się zlany potem. Śniły mi się kłody, jakie pod nogi 69-latka z Polski rzuca Bruksela i totalna opozycja. Na szybko spisałem tekst i wyszedł z tego ponury obraz człowieka, który przez ciągłe ataki nie może naprawić sądów w Polsce. Później Keith powiedział mi, że tej samej nocy nie mógł zasnąć, czytał feletiony Karnowskich i dopisał do nich ciekawy riff. Wtedy dotarło do nas, że musimy nagrać tę piosenkę, by usłyszał ją Jarosław Kaczyński. Tak uratowaliśmy The Rolling Stones. Tak Jarosław Kaczyński uratuje Sąd Najwyższy".


Wild Horses

Wild horses couldn't drag me away / wild, wild horses, couldn't drag me away.

Takiego bojownika o dobrą zmianę mogą nam pozazdrościć europejskie pseudoelity. Mick Jagger opowiada się murem za reformą sądownictwa w Polsce. W jej obronie gotów jest poddać się choćby średniowiecznej torturze ćwiartowania okazałymi końmi. I choć brzmi to jak poetycka metafora, to stadnina w Janowie Podlaskim już szykuje się na powrót żony Charliego Wattsa na doroczną aukcję.

Sympathy For The Devil

I'm a man of wealth and taste / I've been around for long, long years / stole many man's soul and faith.

Spowiedź jednego ze skompromitowanych sędziów Sądu Najwyższego, w której szczerze zdradza wszystkie swoje grzechy. Słowa do piosenki Mick Jagger napisał zainspirowany działaniami Polskiej Fundacji Narodowej, która ujawniła zepsucie polskiego sądownictwa. "Nie chcemy, żeby w Polsce zostało tak, jak było" - powiedział Jagger podczas koncertu w Warszawie, chwilę przed tym, gdy na scenę zaproszony został Patryk Jaki i przybijając piątki Stones'om ogłosił rychłe zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Warszawie.

Start Me Up

You can start me up, you can start me up / I'll never stop, never stop, never stop.

Mick Jagger mówiąc o Polsce rzadko wypowiada się inaczej niż tylko hejtując Lecha Wałęsę i popierając wysłanie sędziów Sądu Najwyższego na przymusową emeryturę. Ale jest od tego wyjątek. Piosenkę "Start Me Up" powstała po wyborach parlametarnych w Polsce w 2015 roku zakończonych zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. "Tej dobrej zmiany w Polsce już nie powstrzymacie" - głosił napis wyświetlany na telebimach po koncertach na tarsie Hamburga po Dusseldorf.

Paint it Black

I see my red door and must have it painted black.

Hymn środowisk konserwatywnych, napisany przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa w trakcie Pielgrzymki Młodzieży Narodowej na Jasną Górę. The Rolling Stones wołają "precz z komuną" przez symboliczne "przemalowanie" koloru czerwonego, co oznacza remont generalny w strukturach Sądu Najwyższego. Mało kto wie, że The Rolling Stones podczas pobytu w Polsce zażyczyli sobie w garderobie żywego niedźwiedzia podobnego do misia Wojtka, a w czasie wycieczki po Starym Mieście w Warszawie do zdjęć z fanami pozowali w koszulkach Red is Bad.

To jest ASZdziennik, ale "Wiadomości" TVP naprawdę wytłumaczyły Mickowi Jaggerowi, co chciał powiedzieć na koncercie w Warszawie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...