Naukowcy potwierdzają: wystarczy pięć minut na TikToku, by minęło sześć godzin

ASZdziennik
- Wciąż zbieramy dane, ale to musi być zakrzywienie czasoprzestrzeni - zdradza nam profesor Wiktor Kołeczko z Polskiej Akademii Nauk. Okazuje się, że wchodząc na TikToka z zamiarem spędzenia tam kilku minut, po chwili uświadamiamy sobie, że mięło kilka godzin.
Fot. 123rf.com.
- TikTok charakteryzuje się wyjątkowo angażującymi i oryginalnymi treściami, których próżno szukać gdzieś indziej - ustalili naukowcy PAN. - I mowa tu nie tylko o poradnikach, jak w minutę ugotować pełnowartościowy obiad, czy o ekspertach tłumaczących w przystępny sposób nawet najbardziej zawiłe zagadnienia astrofizyki.

Czy to może być powodem zagięcia czasoprzestrzeni, która sprawia, że użytkownicy tak chętnie poświęcają swój czas dla tego miejsca?

- Bardzo możliwe - mówi nam profesor Kołeczko z Polskiej Akademii Nauk.

W związku z tym PAN przeprowadziło eksperyment, w którym udział wzięło kilkaset TikTokerów oraz osób, które oglądają ich filmiki.


Wyniki badań wskazują, że gdy zacznie się korzystać z wyżej wymienionej platformy, czas zdaje się płynąć tak szybko, jak znikające z naszych bankowych kont pieniądze.

Wszystko to z powodu wyróżniających te platformę treści.

75 proc. użytkowników TikToka odwiedza go w poszukiwaniu rozrywki, 62 proc. robi to, by poprawić sobie humor lub odkryć coś nowego i zaskakującego.

- To sprawia że dosłownie przenosimy się w czasie. No, prawie - podsumowuje naukowiec.

Dobrym tego przykładem jest akcja TikTok i NaTemat, podczas której do 1 kwietnia można obejrzeć na TikToku rozmowy LIVE ze znanymi Polkami oraz Ukrainkami. Każda z nich przedstawi różne twarze kobiecości.

- No raczej - przyznaje profesor Kołeczko, który włączył na chwilę TikToka NaTemat i przeniósł się w czasie o 6 godzin do przodu.

To jest ASZdziennik, ale akcja NaTemat i TikToka nie została zmyślona.