Ministerstwo Zdrowia wydaje poradnik survivalu. Pokaże, jak przeżyć na szpitalnym jedzeniu

ASZdziennik
- Nie jesteśmy głusi na potrzeby pacjentów w polskich szpitalach - zapewnia rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. W odpowiedzi na apele pacjentów, którzy nie wiedzą jak przetrwać na serwowanych im posiłkach, resort zdrowia zapowiedział publikację pierwszego w historii MZ podręcznika survivalu.
Fot. Pixabay/Flickr/Oto Polska Blog/CC BY-SA 2.0
Dzięki poradnikowi pacjenci dowiedzą się m.in. jak racjonować łyżkę masła, jak przedłużyć świeżość plasterka ogórka, co można przyrządzić z kromki chleba i szklanki wody z kranu oraz jak konserwować pasztetową, by wystarczyła na co najmniej trzy doby.

- Konsultowaliśmy się merytorycznie z Bearem Gryllsem, który co prawda po trzech dniach w warszawskim szpitalu przerwał eksperyment z obaw o własne zdrowie, ale zostawił wiele cennych notatek na temat przyrządzania smacznych potraw z owadów - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W tworzeniu poradnika brali także udział znani i poczytni autorzy kryminałów i thrillerów medycznych, w tym Max Czornyj. Zdaniem resortu zdrowia, w swojej nowej powieści "Pacjent" Czornyj doskonale oddał atmosferę strachu i terroru, która towarzyszy pacjentom podczas rozdawania posiłków w szpitalach.
Fot. "Pacjent". Max Czornyj. Wydawnictwo Filia.
"Pacjent" to historia kobiety, która nagle zniknęła ze szpitalnego oddziału i nie ma po niej śladu. Gdzie jest? Dlaczego przepadła bez wieści? Może wyszła zamówić smaczny i zdrowy posiłek? - spekuluje Ministerstwo Zdrowia. A może uprowadził ją groźny szaleniec, a komisarz Deryło ma tylko 12 godzin na jej znalezienie i uwolnienie?

- Mam tutaj leżeć jeszcze kilka dni o piętkach chleba i plasterkach mortadeli, więc wiem, co czuje uwięziona bohaterka powieści Czornyja - mówi nam pani Marzena, pacjentka jednego ze stołecznych szpitali, która lekturę "Pacjenta" ma już za sobą i z niecierpliwością czeka na ukazanie się poradnika survivalowego.

Pani Marzena liczy, że dzięki poradnikowi przetrwa do końca pobytu w szpitalu. Jest w trakcie lektury innej powieści Czornyja i bardzo chce poznać zakończenie. No i bardzo zależy jej też, by przetrwać do tego zabiegu, na który czeka.

Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Zdrowia, poradnik survivalu to tylko pierwszy tom całego cyklu książek, które ułatwią pacjentom przetrwanie w warunkach polskiej służby zdrowia.

Już wkrótce ukaże się sygnowana przez resort zdrowia "Wielka Księga Wróżb", z której pacjenci będą mogli wyczytać, czy dotrwają do wizyt zaplanowanych na 2038 rok.

To jest ASZdziennik dla "Pacjenta", nowej powieści Maxa Czornyja.