10 dziwnych cytatów z wywiadu z prezesem inPostu o umowach śmieciowych i 1 najdziwniejszy [PRAWDA]

ASZdziennik
Grzegorz Sroczyński z Gazety.pl porozmawiał z prezesem InPostu Rafałem Brzoską o warunkach pracy w jego firmie i o kurierach w koszulkach inPostu. W czasie rozmowy wyszło, że kurierzy w koszulkach InPostu niekoniecznie pracują dla InPostu. Ale nie tylko to.
Fot. Next.gazeta.pl
Zaraz, czekajcie. Właściwie to głównie to.

Oto 11 cytatów z wywiadu z prezesem InPostu w Gazecie.pl, które brzmią trochę tak, jakby były zmyślone, a trochę tak, jakby prezes InPostu czegoś się bardzo wstydził.

1. O etatach dla pracowników InPostu.

Mamy tylko etaty. Sto procent.

2. Jeszcze raz o etatach pracowników InPostu, którzy jednak etatu nie mają.

Kurier nie jest naszym pracownikiem. Pracownik to jest ktoś, kto przychodzi do pracy, jak może sobie pan poczytać w Kodeksie Pracy.

3. Jeszcze raz o trzech tysiącach kurierów in Postu, którzy nie mają etatu, bo nie pracują dla inPostu.


Trzy tysiące osób jest naszymi podwykonawcami w zakresie świadczenia usługi kurierskiej. I te trzy tysiące pewnie jest zarządzane przez kilkadziesiąt spółek.

4. Przypomnienie o tym, że inPost nie ma umów śmieciowych, a trzy trzech tysiące kurierów inPostu, którzy nie mają etatu, to nie pracownicy inPostu.

Nie mam umów śmieciowych, więc trudno mi się do tego odnosić - odpowiedział poproszony o komentarz do słów, czy śmieciówki to praca odarta z godności.

5. Jeszcze jedno przypomnienie, że kurierzy InPostu nie pracują dla InPostu.

Zatrudniam dwa tysiące osób na umowę o pracę i współpracuję z firmami, które świadczą dla nas usługi: produkują opakowania, naprawiają paczkomaty albo wożą paczki.

6. Może jeszcze nie wiecie, ale kurierzy w koszulkach InPostu nie pracują dla InPostu.

W naszym procesie logistycznym nie ma stanowiska kurier.

7. Uwaga o tym, że kurierzy, którzy nie pracują dla InPostu, są zadowoleni z pracy dla inPostu, i zadowolony jest klient, który tanio zamawia chinosy z Zalando.

Kurier, serwisant, ochroniarz. I płaciłby pan za paczkę nie 10 zł, tylko 20 zł. A może ten kurier, serwisant czy ochroniarz są zadowoleni? Bo dzięki temu, że pracują dla kilku firm zarobią więcej.

8. O tym, że zatrudnianie kurierów na umowę o pracę (tych, którzy nie pracują dla InPostu) z prawem do urlopu i ubezpieczeniem sprawiłoby, że Polsce spadną ważne cyferki.

Od dwóch lat Polska spada w rankingu Doing Business. Więcej takich pomysłów i wylądujemy poza pięćdziesiątką.

9. O tym, że kurierzy w koszulkach InPostu, który nie pracują dla inPostu, biją się o pracę dla InPostu, bo lubią pracować po 12 godzin i nienawidzą urlopów.

Jeżeli kurier idzie na chorobowe albo bierze jeden dzień wolnego, to koledzy biją się o jego rejon. Dlaczego? Bo wiedzą, że będą pracować dużo więcej, ale przejmą cały wolumen i ich tygodniówka będzie razy dwa albo razy trzy. Czy chcemy pozbawić Kowalskiego takiej możliwości?

10. Cytat, że przecież każda firma tak robi, że pracują dla niej pracownicy, którzy dla niej nie pracują.

Tak funkcjonuje branża logistyczna na całym świecie

I został jeszcze ten jeden, najdziwniejszy.

11. O rynku pracownika.

Jestem przekonany, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika.

To jest ASZdziennik. Żaden cytat z rozmowy Grzegorza Sroczyńskiego z Rafałem Brzoską nie został zmyślony.