Sukces licealistki. Jedzie na światową olimpiadę matematyczną jako pierwsza dziewczyna od 22 lat

Fot. Facebook/Wojciech Biedroń
Polska edukacja właśnie zerwała z uświęconą tradycją. Wszystko za sprawą jednej licealistki ze Szczecina, Justyny Jaworskiej, która w tym miesiącu jedzie do Londynu na najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny, jaki istnieje, czyli międzynarodową olimpiadę. Jako pierwsza Polka od 22 lat.


Tak, dobrze przeczytaliście. Przez 22 lata Polski na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej nie reprezentowała ani jedna dziewczyna. I to nie jest ASZdziennik.

Jak dowiadujemy się z wywiadu z Justyną Jaworską opublikowanym w Gazecie Wyborczej, do złamania długoletniej tradycji doszło wskutek wielu zbiegających się okoliczności. Utalentowana nastolatka wymienia wśród nich m.in. wspierających rodziców, ciekawe koło matematyczne, nauczycieli z pasją czy obozy naukowe.

Co najbardziej zagadkowe, nikt nie odwiódł jej też od matematyki hasłami, że dziewczyny to humanistki, które ładnie rysują, a przedmioty ścisłe to tak bardziej dla chłopców.

Dziś, gdy pytamy ekspertów od edukacji o przyczyny tego, że po 22 latach Justyna złamała prastary schemat, ci rozkładają ręce.

– Nie wiadomo, co poszło nie tak – mówią w rozmowie z ASZdziennikiem. – Duża odpowiedzialność na pewno leży po stronie nauczycieli. Być może Justyna Jaworska po prostu była też zbyt zdolna na to, żeby dać się zrazić stereotypom o tym, że matematyka to taki męski przedmiot. Dziwne, bo z większością dziewczyn się udaje.

Najbardziej szokującą wiadomość podaje jednak sama młoda matematyczka w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Okazuje się, że takich przypadków jak ona już niebawem może pojawić się więcej. Bo, jak mówi:

– W polskiej olimpiadzie matematycznej również nie brakuje godnych rywalek dla chłopców.

To jest ASZdziennik, ale sukces Justyny Jaworskiej nie został zmyślony. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...