Wpadka ornitologa. Chciał zrobić fotkę bociana, zrobił zdjęcie kryzysu ekologicznego

Fot. Facebook/Zbigniew Kajzer
Ornitolog i fotograf Zbigniew Kajzer już od dłuższego czasu robi zdjęcia polskim ptakom. Tym razem też chciał po prostu sfotografować bociana. Niestety, zamiast miłego boćka, który przyjaźnie klekocze z gniazda uwitego na polskim kominie, a jego przylot zwiastuje wiosnę, niechcący uwiecznił coś innego. Postępującą degradację planety.


Bo bocian, któremu zrobił zdjęcie, ma przyczepioną do nogi plastikową foliówkę.
Niestety, według informacji ASZdziennika bocian nie zdobył plastikowej siatki w takich okolicznościach, jak większość z nas, to znaczy jak idziemy do sklepu i pani pyta nas, czy doliczyć torebeczkę.

To dlatego, głuptasy, że bociany nie robią zakupów.

A ponieważ mimo to muszą coś jeść, a w Polsce jest coraz mniej ich naturalnych żerowisk (takich jak podmokłe łąki), bociany latają zdobywać pożywienie na wysypiskach. To grozi zatruciami, ale też wplątaniem się w śmieci, co może mieć nawet skutek śmiertelny.

Na szczęście w Polsce, kraju, "gdzie winą jest dużą / popsować gniazdo na gruszy bocianie" (to Norwid, pamiętacie z polskiego?) wszyscy bardzo kochają sympatyczne boćki. Także czołowi politycy przejęli się tym, że jedno z naszych ukochanych narodowych zwierząt jest skazane na grzebanie w śmieciach, żeby wyżywić siebie i młode.


– To, że bociany giną, bo brakuje im żerowisk, to skandal i wstyd dla naszego kraju – grzmiał dziś na specjalnej konferencji Minister Środowiska. – Czas zadbać o przyrodę tak, żeby zwierzęta nie musiały grzebać się w śmieciach. Czy chcecie, żeby wasze dzieci i wnuki już nie wiedziały, jak wygląda bociek? Polska wysycha! Musimy się przebudzić!

Głos w sprawie zabrał nawet premier Mateusz Morawiecki. Już wspomniał o tym, że jeśli rząd PiS wygra w październiku, powstanie osobne Ministerstwo Gospodarki Wodnej. Miałoby ono przeciwdziałać wysuszaniu się naszego kraju, m.in. zadbać o to, by chronić podmokłe tereny, które są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt.

– To niezbędny krok w naszym położeniu – powiedział premier. – Bardziej dobitnego symbolu niż nasz ptak narodowy, polski bocian, z foliówką u nogi już nie będzie.

To prawda, bo nie będzie.

Tylko że to jest ASZdziennik. A cytaty ministra środowiska i premiera zostały zmyślone.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty zostały zmyślone, ale bociany w Polsce naprawdę muszą żerować na wysypiskach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...