PILNE: Wyciekła prywatna rozmowa Duda-Trump. Wiemy, co sądzą o globalnym ociepleniu [STENOGRAM]

Fot. 123rf.com / Wikimedia Commons
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA to nie tylko rozmowy o Fort Trump. Podczas spotkania w cztery oczy z Donaldem Trumpem prezydenci poruszyli najważniejszy temat dla 7 mld ludzi na świecie. Porozmawiali chwilę o zmianach klimatycznych i globalnym ociepleniu.


Amerykańskie szumidła wszystkiego nie zaszumily. Oto pełna transkrypcja nagrania, do którego dotarł ASZdziennik. Źródło wycieku ujawniamy na końcu tekstu.

Andrzej Duda: (wzdycha) Jak sobie nieraz tak zimą pomyślę, że płacimy za "globalne ocieplenie" i popatrzę za okno, to mnie trafia szlag...

Donald Trump: (śmiech) Bywa tak, że i w Nowym Jorku śnieg i mróz. Przydałoby się trochę tego globalnego ocieplenia. Szkoda, że wymyślili je sobie Chińczycy, żeby zdusić naszą gospodarkę... (zaciąga się cygarem)

AD: Nie, dzięki, rzuciłem. Na szczęście jesteśmy po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej bardzo często przez obce - nie nasze, interesy...

DT: (odgłos poklepywania po plecach) Otóż to, Armani... Powinniśmy myśleć o czystym i zdrowym powietrzu, a nie tracić czas na jakieśtam chińskie wymysły z emisjami.

AD: Ja to u siebie zawsze powtarzam, że użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski - węgla, i opieranie na tych zasobach bezpieczeństwa energetycznego, nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu.

DT: A weź nic mi nawet nie mów. Wyszedłem raz na dwór, a tam 25 na minusie. Dzięki za "ocieplenie", Obama. (odgłos przesuwania krzesła) Sorry, mam tylko jedno w gabinecie, możesz się śmiało o biurko oprzeć... Widzisz, Alan, (odgłos odkręcania butelki), dlatego my odpuściliśmy już sobie te beznadziejne i szkodliwe porozumienia paryskie.

AD: Wiem, jak jest. Mnie ekolodzy cisną. Ale ja to widzę tak: jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe.

DT: Też to zawsze mówię Kongresowi, ale własny rząd mnie raportami straszy. Mówię, im że to hasztag fejk newsy, ale mnie nadal twardymi danymi cisną...

AD: Spróbuj to im przedstawić tak: na Ziemi były bardzo różne klimaty. Od epok lodowcowych, aż po epoki, kiedy mieliśmy na ziemiach polskich klimat tropikalny. Było różnie, a jakie były tego przyczyny? Naturalne, bo nie było człowieka wtedy na świecie i ta emisja musiała następować w związku z tym w inny sposób. U mnie TVP łyknęło...


DT: Niezłe. Ja, na ten przykład, to wierzę w zmiany w pogodzie. Raz jest ciepło, a raz zimno. Na przykład teraz. Jak na połowę czerwca, to trochę zimno, nie? No i gdzie to ich ocieplenie?

AD: Mówisz głosem nauki, Donald. (cichy jęk) Przycupnę tu na chwilę przy biurku, plecy mnie rozbolały trochę. Bo wiesz, że głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami, ale patrząc obiektywnie, historycznie, według takiej wiedzy, która jest pewna: zmiany klimatu były w historii świata.

DT:A czym wy tam u was w ogóle palicie?

AD: No węglem. Trochę ze Śląska, trochę z Rosji. Węgiel jest strategicznym surowcem naszego kraju, mamy zapasy na 200 lat i trudno, żebyśmy z niego całkowicie zrezygnowali.

DT:No. To tak jak my z wiz.

To jest ASZdziennik. Rozmowa Duda - Trump o klimacie została zmyślona, ale każdy cytat o zmianach klimatycznych i węglu jest prawdziwy. Źródła: Twitter, TVN24, CNN, RMF24, Wyborcza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...