Abp Jędraszewski: jestem poważnym profesorem. Również on: Mieszko I miał żony Biustynę i Pępichę

Fot. Wikimedia Commons
Na znalezioną w internecie zmyśloną historię o Kpinomirze, Rechotosławie, Całusławie i Biustynie powołał się w swojej pracy naukowej arcybiskup Jędraszewski. I byłoby to zabawne, gdyby nie było prawdziwe. I gdyby arcybiskup był trójkowym uczniem I klasy mat-fizu, a nie profesorem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.


Dziwną pracę naukową abpa Marka Jędraszewskiego odkrył dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Maziarski.

W swoim artykule naukowym "Chrzest Polski" z kwartalnika "Łódzkie Studia Teologiczne" z 2017 roku abp Jędraszewski powołał się na historię o Kpinomirze, który miał być spowiednikiem Dobrawy, żony Mieszka I.

Bohaterowie historii o Kpinomirze brzmią jak zmyśleni, bo ich historia też jest zmyślona. I powstała na Prima Aprilis.

Historyk Philip Earl Steele przeprowadził żartobliwy wywiad o historii Polski sam ze sobą, a 1 kwietnia 2016 roku opublikowała go "Rzeczpospolita".

– Mieszko otrzymał po jednej żonie z Poznania, Kalisza, Giecza, Grzybowa i Kruszwicy – nawet znamy ich imiona: Całusława, Biustyna, Błogomina, Udowita i Pieściwoja – czytamy w tekście Steele'a. – Natomiast z Gniezna Mieszko dostał dwie bliźniaczki: Rębichę i Pępichę.

Arcybiskup i profesor nie dostrzegł nich podejrzanego w imionach "Kpinomir" i "Biustyna", więc na ustalenia Kpinomira powołał się w swojej pracy naukowej.

– Przed przyjęciem chrztu był bowiem zmuszony oddalić siedem żon, które dotychczas posiadał – napisał więc bp Jędraszewski w swojej pracy. – Według Kpinomira, spowiednika Dobrawy, który w kronice zatytułowanej Vita Mesconis – Żywot Mieszka – przekazał nam nawet ich imiona, Mieszko I podjął decyzję o ich oddaleniu na skutek zabiegów swojej nowej czeskiej małżonki.

Abp prof. Jędraszewski dokonał wszelkich starań, by nie wyszło na jaw, że kopiuje coś bezmyślnie z netu. W bibliografii swojej pracy powołał się nawet na prawdziwą książkę Steele'a (w której wzmianki o Całusławach i Rębichach nie ma), a nie na jakiś randomowy artykuł znaleziony w internecie.


Przypominamy, że abp Jędraszewski jest profesorem nauk teologicznych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

To jest ASZdziennik, ale abp Jędraszewski naprawdę powołał się na Kpinomira.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę z Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie