PILNE: Rząd dołącza do walki o klimat. Komisyjnie spali cały węgiel do 2319 roku

Fot. Wikimedia Commons
Polska światowym liderem walki ze zmianami klimatu – to główny cel rządowego programu odejścia od gospodarki opartej na węglu. Jak zapowiedziała wicepremier Beata Szydło, Polska do 2319 roku komisyjnie spali cały węgiel.


Całkowita rezygnacja z węgla to częśc rządowego planu "Nautra 2319". Szczegóły strategii wicepremier ujawniła na konferencji w Rudzie Śląskiej.

– Troska o zdrowie, życie i czyste powietrze jest polską racją stanu i racją polskiej gospodarki – podkreśliła wicepremier Beata Szydło. – Dlatego już dziś we współpracy z Polską Grupą Energetyczną i Tauronem rozpoczynamy komisyjne palenie węgla na terenie całego kraju.

Proklimatyczny program rządu zakłada, że sama Elektownia Bełchatów przyjmie na siebie ciężar pozbycia się w atmosferze 37 mln ton szkoliwego CO2 w ciągu roku.

– Metale ciężkie i trujące gazy z kominów trafią prosto do płuc Polaków, którzy dla dobra polskiej racji stanu wchłoną nadwyżkę pyłów i z myślą o przyszłych pokoleniach wezmą na siebie ciężar nowotworów – czytamy w założeniach "Natury 2319".

W planach rządu jest ponadto budowa nowych elektrowni węglowych, które pomogą w utylizacji węgla i jeszcze bardziej zahamują proces emisji gazów cieplarnianych.

– Myślimy długofalowo i globalnie, więc wiemy, że nie tylko Polska ma problemy z węglowymi trucicielami – dodała Beata Szydło. – Dlatego weźmiemy na siebie troskę za klimat w całym regionie.

Bo Polska będzie dobrym sąsiadem i spali także węgiel kupiony od Rosji – wynika z "Natury 2319".

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone. Ale Beata Szydło naprawdę powiedziała, że węgiel można pogodzić z troską o ekologię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...