Wyczyn jezuity. Wygłosił jedyne kazanie, które ma sens po filmie Sekielskiego [CYTATY]

Fot. tvn24.pl
Do tej pory film Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele obejrzało już ponad 7 milionów ludzi. Ks. Jacek Prusak, jezuita i psychoterapeuta, też obejrzał. A potem wygłosił w krakowskiej parafii św. Barbary jedyne kazanie, które po tym, co zobaczyliśmy w “Tylko nie mów nikomu”, ma sens. I uwaga, to nie jest ASZdziennik.


Oto 10 cytatów z ks. Prusaka, pod którymi mogą się podpisać tysiące oburzonych ludzi z całej Polski. A powinien też każdy hierarcha kościelny:

1. O wilkach w koloratkach:

„Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach, tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę i rozdzierać jej rany sukcesywnie i systematycznie, krok po kroku? Nadchodzi sąd nad tymi wilkami w koloratkach. Nadchodzi. On już jest.”

2. O głosie Boga:

„Jeśli mam do wyboru głos ofiary i głos biskupa, ja wiem, gdzie jest głos Boga – to jest głos ofiary.”

3. O kłamstwach hierarchów:

„Jak można słuchać biskupów, którzy potrafią kłamać do samego końca? Którzy lekceważą głosy tych zranionych?”

4. O ciepłych emeryturach:

„Niektórych biskupów i księży to nie obchodzi (...). Oni myślą o sobie. Oni myślą, że jak w spokoju dotrwają do emerytury, to im się coś uda. Nie. Sąd przyszedł już nad nimi. Od wczoraj. Od wczoraj nie będą mieli spokoju.”

5. O tym, ile warte są deklaracje biskupów po filmie:

„Nie wystarczą mi teraz dwa odosobnione głosy dwóch hierarchów po tym, jak ten film obejrzeli. Bo nieznośne było ich milczenie tam, w tym filmie, gdzie ich nie było. Co i kto wtedy stanął im na drodze, żeby mogli zaświadczyć Ewangelii?”

6. O klerykalizmie:

„Najgorszym wrogiem Kościoła jest jego klerykalizm. To są księża, którzy myślą, że są powołani dla samych siebie, i że mogą z kościoła uczynić kastę.”

7. O polskiej odmianie katolicyzmu:

„To mentalność naszego katolicyzmu kulturowego nas uśpiła. Papież Polak, święty, pielgrzymki, tysiące Polaków, chwalebna historia – wszystko prawda. I co z tego? Właśnie to może nam utrudnić zobaczenie prawdziwego problemu.”

8. O tym, czym się różni biskup od Boga:

„Żaden biskup nie jest Bogiem. Słuchajcie ich tak, jak mówił Jezus: wtedy, kiedy głoszą Ewangelię. Jeśli nie głoszą, a na dodatek swoim życiem jej zaprzeczają, nie mają żadnego prawa moralnego czegokolwiek od was oczekiwać.”

9. O tym, żeby może wreszcie zacząć wierzyć ofiarom zamiast czcić księży:

„Ofiarom potrzebna jest troska, także wasza. Wasza dojrzałość chrześcijańska za bycie członkami tego Kościoła, nie wasze bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza czy biskupa. Koniec z tym. Z tym bałwochwalstwem. Koniec.”

10. I o sednie całej sprawy najbardziej łopatologicznie, jak się tylko da:

„Tak już nie może być. I nie możecie na to pozwolić. Bo to przecież są wasze dzieci. To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Nie ma na to i nie może być zgody.”


To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty są prawdziwe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...