Duda: Odbudujmy Europę na judeo-chrześcijańskim fundamencie. Komentujący: EJ, JAKIM "JUDEO"?!

Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Andrzej Duda podziękował na Twitterze za datki i chęć pomocy w odbudowie Katedry Notre-Dame. Użył jednak słowa, które rozjuszyło komentujących.


– U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie – napisał prezydent.

Na co odezwało się wiele nie do końca zadowolonych z przedrostka "judeo" głosów:

– Czemu Pan tu to "judeo" wtrącił??? Pierwsze słyszę. Tyle lat chodziłem do szkoły i do Kościoła i zawsze byłem uczony o chrześcijańskich korzeniach Europy. Czy ktoś Wam za to płaci??

– Stary Testament jest "Mojżeszowy" a nie jakiś dziwny termin "judeo"... nikt takiego nie stosował, z pewnością nie tradycyjny KK, ani też nikt przed narodzinami Jezusa. Odsyłam do rzymskiej tradycji KK, nie jakiegoś "new age" w KK.

– Jedni wciskają nam muzułmanów, inni żydów. A ja chcę, żeby Polska była Polską.

Pojawiły się też m.in. cytaty z dr Ewy Kurek, historyczki, która twierdzi, że żydzi sami chcieli trafić do warszawskiego getta i dobrze się w nim bawili.

Jak widać wielu polskich chrześcijan jest oburzona użyciem zwrotu "judeochrześcijański" przez prezydenta. Prawdziwy Polak i katolik, jak np. Jan Paweł II nigdy by tego nie zrobił.

Oh wait.

– Trzeba zatem przypomnieć tu ducha starożytnej Grecji i Rzymu, wkład ludów celtyckich, germańskich, słowiańskich, ugrofińskich, kultury żydowskiej i świata muzułmańskiego. Tym niemniej trzeba uznać, że historycznie inspiracje te znalazły w tradycji judeo-chrześcijańskiej siłę zdolną do ich harmonizacji, konsolidacji i rozwoju – napisał papież w dokumencie Ecclesia in Europa.

To jest ASZdziennik, ale polscy chrześcijanie na Twitterze nie zostali zmyśleni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...