Nowość w Senacie. Po zachętach do nazistowskich czystek trzeba unieść prawą rękę na znak, że są wyjęte z kontekstu

Fot. 123rf.com / Wikimedia Commons
Zmiany w regulaminie prac izby wyższej parlamentu zapowiedział marszałek senatu. Od dziś po wygłoszeniu przemowy zachęcającej do przeprowadzenia w Polsce nocy długich noży będzie trzeba podnieść wyprostowane prawe ramię nieco powyżej wysokości ramion. Będzie to znak, że słowa są wyjęte z kontekstu.


– To udogodnienie dla senatorów, którzy w swoich wystąpieniach chcieliby zachęcić do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do wspólnoty narodowej – tłumaczy marszałek. – Uniesiona wysoko prawa dłoń będzie oznaczała, że słowa są wyjęte kontekstu i nie należy ich wiązać z polityką NSDAP i czystkami hitlerowskimi.Z nowego regulaminu obrad wynika, że zmiany obejmą także treść ślubowania poselskiego i senatorskiego.

Chodzi o tradycyjny tekst "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej", po którym dodać można "Tak mi dopomóż Bóg".

Od kolejnej kadencji posłowie i senatorowie będą mogli ślubować także innymi słowami:

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i posłusznie wykonywać obowiązki wobec Wodza, strzec supremacji jedynego słusznego obywatela, oczyszczać Polskę z ludzi, którzy nie są godni należeć do Narodu", po których będą mogli najechać na Polskę na znak, że ślubowanie jest wyjęte z kontekstu.


To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia, oprócz wypowiedzi senatora PiS o oczyszczeniu Polski z niegodnych ludzi, zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...