Święto Chrztu Polski nowym świętem narodowym. Mamy plan obchodów! [PROGRAM]

Fot. Polona/domena publiczna | Pixabay
Do licznej grupy polskich świąt narodowych dołączy kolejne – dowiaduje się ASZdziennik. Sejm opowiedział się za tym, by 14 kwietnia uczynić Świętem Chrztu Polski. Ku rozpaczy wszystkich tych z nas, którzy codziennie przez 8 godzin dzielnie pracują na PKB, nowe święto nie zostanie niestety dniem wolnym od pracy.


Ma bowiem inne cele.

“Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców” – czytamy w treści ustawy. “Dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski.”

Mimo, że nowe święto ma nie generować żadnych kosztów finansowych, a jedynie zachęcać obywateli do wywieszania biało-czerwonych flag, władze zadbają o to, by 14 kwietnia zapewnić Polakom adekwatny program kulturalny.

Jak dowiaduje się ASZdziennik, w samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się wystawny pokaz żywych obrazów. Mieszko I, grany przez Cezarego Pazurę, przyjmie chrzest z rąk metropolity warszawskiego. Oklaskiwać będą go m.in. Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki oraz grono ministrów.

Posłowie PO zorganizują w tym czasie konkurencyjny event o Unii Europejskiej.

Święto Chrztu Polski będzie także świetną okazją do tego, by odsłonić najwyższy na świecie pomnik Jana Pawła II. Co prawda żył on nieco później niż Mieszko, ale przecież nikt z okazji chrztu Polski nie będzie stawiał pomników jakimś randomom takim jak na przykład pierwszy polski biskup, który przyjechał z Czech i w ogóle nikogo dziś nie obchodzi.


Bogaty program zaprezentuje również TVP. Zamiast wieczorynki małe Polki i Polacy obejrzą odcinek “Ziarna” pt. “Mieszko I – Książę Polan”. W tym samym czasie dorośli widzowie będą mogli posłuchać, jak w TVP Info swoje zdanie na temat chrztu Polski, walk z margrabią Hodonem oraz zjazdu w Kwedlinburgu wygłaszają Rafał Ziemkiewicz i Magdalena Ogórek.

O 20:00 ekipa “Korony Królów” zaprasza widzów na specjalny prequel serialu ukazujący, jak dumny pogański władca staje się chrześcijaninem pod wpływem łagodnej Dobrawy. Z uwagi na napięty budżet produkcji żonę Mieszka zagra aktorka obecnie odtwarzająca rolę żony Kazimierza, a w postać samego księcia wcieli się Jerzy Zelnik za free.

Prawdziwy hit szykują jednak “Wiadomości”.

Które sięgną do swoich archiwów i wyemitują odnaleziony footage z podpisywania Dagome iudex.

To jest ASZdziennik. Trochę zmyśliliśmy, ale Święto Chrztu Polski istnieje naprawdę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...