Miły gest Spice Girls: zrobiły T-shirty na rzecz praw kobiet. A te kobiety, które je szyją, zarabiają 1,70 zł/h

Fot. Twitter/Spice Girls
Kurde, a miało być tak fajnie – to właśnie myślą w tej chwili Mel B, Mel C, Ginger Spice i Baby Spice. Najsłynniejszy girlsband lat dziewięćdziesiątych właśnie zajął się sprzedażą T-shirtów, z których dochód ma trafić do brytyjskiej fundacji Comic Relief. To w ramach kampanii Gender Justice promującej równość płci, np. lepsze płace dla kobiet.


I w tym kontekście trochę szkoda, że koszulki Spice Girls szyją krawcowe z Bangladeszu. Za takie stawki, że jeden T-shirt mogłyby sobie kupić po 55 godzinach pracy.
"Guardian" dokopał się do informacji, że w fabryce fajnych koszulek od Spice Girls krawcowe nie tylko zarabiają grosze (bo nie jest tak, że w Bangladeszu 1,70 zł/h to ludzka stawka), ale są też zmuszane do pracy ponad siły, po kilkanaście godzin dziennie, a omdlenia z gorąca czy wyzwiska ze strony przełożonych to standard.

Krótko mówiąc, sytuacja jest taka, że jakby nas, zwykłych Polaków, wysadzić z wygodnych foteli w open spejsie i posadzić przed taką maszyną do szycia, to byśmy pękli po dwóch godzinach. A wokalistki Spice Girls pewnie jeszcze szybciej.

– Boże, chciałyśmy dobrze – mówi Mel C w rozmowie z ASZdziennikiem. – To nie myśmy produkowały te koszulki, tylko sklep Represent, przecież nie będziemy im stać nad głową i sprawdzać, z jakich szwalni przychodzą kolejne partie.

– Teraz wyjdzie na to, że pośrednio wspieramy wyzysk pracowników w krajach Trzeciego Świata, a przecież nie wiedziałyśmy – żali się z kolei Geri Halliwell, która jest Ambasadorką Dobrej Woli UNESCO i generalnie bardzo się stara.

Równie smutne są Mel B i Emma Bunton, które też miały nadzieję, że akcja charytatywna elegancko uzupełni wieści o wielkim powrocie Spice Girls i trasie koncertowej zaplanowanej na 2019 r. A nie, że stanie się aferą z banglijskim sweatshopem w roli głównej.

I tylko Posh Spice, czyli Victoria Beckham, ma sobie czego pogratulować.

Bo sama zrobiła swoją osobną koszulkę dla Comic Relief pół roku temu i w tę nową już nie jest zaangażowana.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty zostały zmyślone, ale te T-shirty naprawdę powstają w strasznych warunkach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie