Uczeń z autyzmem napisał list do rządu. Udostępniamy go, bo nie tylko minister Rafalska musi to przeczytać

Fot. 123rf.com / Chcemy Całego Życia
W 2019 roku przeczytam 52 książki i jeden list 13-latka do polskiego rządu. Tak powinny od dziś nazywać się czytelnicze wydarzenia na Facebooku. Wszystko za sprawą Jana Gawrońskiego, ucznia szkoły podstawowej z Łodzi. Napisał list do minister Elżbiety Rafalskiej, który każdy powinien przeczytać.


Jan Gawroński jest uczniem VI klasy w podstawówce w Łodzi. Ma spektrum autyzmu. Historia jego listu zaczyna się w grudniu 2018 roku. To wtedy rząd wycofał się z planów stworzenia sieci specjalistycznych placówek dziennej opieki dla dorosłych z autyzmem.

W nowym rozporządzeniu nie ma domów dla dorosłych z niepełnosprawnością sprzężoną i intelektualną. Dla ludzi z autyzmem i ich rodzin taka decyzja to życiowa katastrofa.

I właśnie tego problemu dotyczy poruszający list Janka.– Chciałbym prosić o pilne spotkanie w bardzo ważnej sprawie dla moich kolegów ze spektrum autyzmu, którym trudno jest wykonywać życie – pisze Janek. – To m.in. Błażej, Piotr, Maciej, i wielu innych.

Janek podkreśla, że jego inicjatywa "Chcemy Całego Życia" walczy o domy środowiskowe, które gwarantują "szczęście dla nich i spokojne serce ich rodziców".

– Co będzie z Piotrem, kiedy jego mama pójdzie do Nieba? – pyta Janek.

13-latek prosi o spotkanie z minister Rafalską, na którym "zostawiając nerwy przed wejściem" mógłby porozmawiać z nią o placówkach opieki.

– Pani Minister, jestem smutny, bo wiem dziś, że takich domów typu D dla osób z autyzmem nie będzie. Chcę to naprawić całą swoją siłą – czytamy w liście.

Inicjatywa "Chcemy Całego Życia" pod petycją o utrzymanie planów stworzenia sieci specjalistycznych placówek dla ludzi z autyzmem zebrała już ponad 36 tysięcy podpisów.

Każdy może zadbać o to, by Janek na spotkanie z minister Rafalską przywiózł ich dużo, dużo więcej.

Petycję można podpisać tutaj, a po więcej informacji na temat autyzmu zajrzycie np. na strony inicjatywy "Chcemy Całego Życia".

To jest ASZdziennik, ale nic nie zostało zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...