Prezent rządu dla damskich bokserów na nowy rok. Raz będą mogli pobić żonę bez konsekwencji

Fot. 123rf.com
31 grudnia 2018 roku Ministerstwo Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie. W samą porę na noworoczny prezent. Co prawda nie dla ofiar przemocy domowej, tylko dla sprawców, ale nadal.


Nowy projekt wprowadza dwie ważne zmiany. Po pierwsze z definicji przemocy domowej brzmiącej "jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste" wykreśla słowo "jednorazowe". Czyli Ministerstwo Rodziny mówi sprawcom przemocy: Raz możecie, raz jest OK.

Po drugie, do założenia Niebieskiej Karty niezbędna ma być zgoda ofiary. Niebieska Karta to dokument wypełniany przez policjanta lub pracownika ośrodka pomocy społecznej. Są w niej opisywane przypadki przemocy w danej rodzinie i może służyć jako dowód w sądzie. Teraz nie dość, że ofiara musi się zgodzić na założenie Niebieskiej Karty, to jeszcze sprawca będzie o tym powiadomiony i będzie miał wgląd w dokument.

Ministerstwo Rodziny dopuszcza jeszcze zmiany w projekcie. Rozważa pomysł, żeby przed wszczęciem postępowania karnego w sprawie przemocy domowej, najpierw spytać sprawcę o zgodę.
To jest ASZdziennik, ale projekt nowelizacji ustawy (poza ostatnim akapitem) nie został zmyślony.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...