Nowość w walce z luką VAT. Będzie Narodowy Klaser Paragonowy dla każdego konsumenta

Fot. Agencja Gazeta
Koniec beztroskiego zgniatania paragonów w kulkę albo zostawiania ich na ladzie. W ramach walki z nielegalnymi transakcjami poza kasą fiskalną rząd przedstawił przełomowy projekt. Od marca 2019 r. każdy polski konsument będzie musiał wklejać wszystkie otrzymane paragony do specjalnego klasera dostarczonego przez państwo.


Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, losowe kontrole Narodowych Klaserów Paragonowych i porównywanie ich z wyciągami z konta obywateli pomogą ustalić, czy dany sprzedawca nie oszukuje fiskusa. Jak Ministerstwo chce uzyskać od komercyjnych banków dostęp do historii transakcji, jeszcze nie wiadomo. Ale na pewno coś wymyśli.

Nowa ustawa wymusi na Polkach i Polakach dużą zmianę mentalności. Jak wskazują badania CBOS, obecnie 40% Polaków w ogóle nie bierze paragonów, a 31% najbardziej lubi niedbale wcisnąć dowód zakupu do kieszeni i potem wyrzucić ze starymi chusteczkami. 4% używa ich jako zakładek do książek, 2% (głównie młodzież) zwija je w kulkę i na lekcjach strzela nimi przez rurkę od długopisu. Reszta nie pamięta, bo nie zawraca sobie tym głowy.

Ale, jak przekonywał premier Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej, nie możemy zasłaniać się przyzwyczajeniem, gdy chodzi o ojczyznę:

– Cały naród musi wziąć na swoje barki trud walki z oszukiwaniem fiskusa. Zbieranie paragonów to nic w porównaniu z tym, co dała nam Polska, i wiemy, że suweren jest gotowy na to poświęcenie. My się nie boimy pomruków opozycji, która nie chce ewidencjonować w klaserach swoich ośmiorniczek, swoich limuzyn i garniturów – grzmiał premier.


Za szatę graficzną Narodowych Klaserów odpowiedzialny będzie Aleksander Bąk, projektant, któremu w październiku powierzono stworzenie nowego godła Polski. Wiemy już, że klaser ozdobią patriotyczne motywy takie jak Orlęta Lwowskie, Powstanie Warszawskie, św. Jan Paweł II oraz Czarna Madonna.

To zresztą jedyna kontrowersyjna strona projektu. Na prawicowych forach już trwa dyskusja, czy ustawa dopuści możliwość, żeby jacyś lewacy, geje i inni zwyrodnialcy wklejali na stronach z Maryją paragony za towary takie jak środki antykoncepcyjne, bielizna erotyczna czy bilety na filmy Smarzowskiego.

A jeśli tak, to czy będzie można ich wtedy pozwać za obrazę uczuć religijnych.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...