Ojciec Rydzyk rozdaje nastolatkom podręcznik z 1946 roku. Mamy najlepsze fragmenty [10 CYTATÓW]

Fot. Kuba Ociepa/Agencja Gazeta, "Kształcenie charakteru", wyd. Ad Astra (1992)
Różne rzeczy po latach wracają do łask. Czasem chodzi o winyle, czasem o modę z najntisów, a czasem o dziwny poradnik sprzed siedemdziesięciu lat, który tłumaczy młodzieży wady seksu. Triumfalny powrót tego ostatniego zawdzięczamy ojcu Rydzykowi, który nie ustaje w swoim dziele wychowania młodych Polaków. Dziękujemy ci, ojcze!


Jak dumnie poinformował kapłan, rozprowadził wśród młodzieży już ponad 300 tys. egzemplarzy książki “Kształcenie charakteru”. To wydany w 1946 r. poradnik o. Mariana Pirożyńskiego, który ma “dopomóc młodzieży w przygotowaniu do życia”. Skierowany do tych, “co dążą tam, gdzie wzrok nie sięga”.

No to nasz wzrok sięgnął do książki Pirożyńskiego. Po tej lekturze jedno jest pewne – rozerotyzowana polska młodzież powinna przeczytać ze szczególną uwagą rozdziały “Filozofia rozkoszy” i “Duch i materia”. A dla tych, których już tak otumanił Snapchat i Tik Tok, że utrzymują uwagę tylko przez 10 sekund albo 4 linijki, wybraliśmy najlepsze cytaty.

Bo takie treści nie mogą się zmarnować:

1. “Dążenie do przyjemności jest podstawowym prawem życia bydlęcego.”

2. “Wiadomą jest rzeczą, że pogoń za rozkoszą pociąga za sobą choroby. Ile szpitali zapełniło pijaństwo! Nawet tak »niewinny« nałóg, jak palenie papierosów ma swoje ofiary, niekiedy śmiertelne wskutek zatrucia nikotyną. (...) Natomiast wstrzemięźliwość nikomu jeszcze na złe nie wyszła.”


3. “Gdy na pierwszy plan wysuwa się pęd do rozkoszy, wówczas i rozum, i wola idą w niewolę zmysłów, nie wywierają należytego wpływu na postępowanie i niszczeją. Najpierw rozum, opanowany przez wyobrażenia zmysłowe, traci swą przenikliwość.”

4. “Naród nie ma żadnego pożytku z przyjemniaczków, którzy na każdym kroku szukają maksimum rozkoszy.”

5. “Rozkosz erotyczna trwa krótko, lecz wprowadza nerwy w stan wysokiego napięcia, wskutek czego organizm wyczerpuje się szybko a gruntownie”

6. “Dla egoistów dziecko staje się zawalidrogą, która im przeszkadza w wysysaniu z życia jak najwięcej przyjemności. Więc precz z dziećmi. Jedno, a najwyżej dwoje i to raczej dla zabawki! Resztę braków uzupełnią pieski. (...) Aż wreszcie liczba trumien zacznie przewyższać liczbę kołysek.”

7. “Oto do czego prowadzi nieokiełznany Eros! Niszczy jednostkę, rujnuje i uśmierca społeczeństwa”

8. “Ludzie o wybitnych zdolnościach intelektualnych i o jakim takim poczuciu estetycznym czują obrzydzenie do zaśmiecania swego życia erotyzmem. (...) Natomiast idioci i matołki lubią obracać się w atmosferze brudów erotycznych”

9. “W praktyce zaś: (...) nie uczęszczać na plażę mieszaną, która jest upozorowaną »względami zdrowotnymi« szkołą rozpusty; (...) nie leżeć zbyt długo w łóżku, zwłaszcza po przebudzeniu się rano; unikać zbyt miękkiej pościeli, pierzyn, przegrzanego mieszkania”

I przede wszystkim:

10. “Nie słuchać lekarzy nieuczciwych, którzy sami mając na sumieniu różne wybryki, prawią duby smalone o rzekomo szkodliwych skutkach wstrzemięźliwości seksualnej.”

To jest ASZdziennik, ale żaden z cytatów nie został zmyślony.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie