Poprawiliśmy list Mosbacher do Morawieckiego, żeby prawica znowu ją lubiła [PEŁNY TEKST]

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Dziennikarze RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowali pełny list ambasador Georgette Mosbacher do Mateusza Morawieckiego. Oprócz literówek w nazwiskach i nazwaniu premiera "ministrem", zawiera to, za co nienawidzi już ją prawica: nawiązanie do materiału "Superwizjera" TVN o neonazistach. Wiemy, że treść listu ambasador i jego forma może popsuć relacje Polska - USA. Dlatego go poprawiliśmy.


Oto pełna treść listu ambasador Georgette Mosbacher do premiera Mateusza Morawieckiego oraz wersja po korekcie. Dobra zmiana nadal mogła trzymać się wersji, że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi nigdy nie były lepsze.

Oto pełne i prawdziwe tłumaczenie listu. Dobrozmianowa wersja skrócona przez ASZdziennik - niżej.

Szanowny Ministrze Moraweicki.

Piszę do Pana, żeby wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnimi oskarżeniami jakie członkowie polskiego rządu wysunęli przeciw dziennikarzom oraz kierownictwu TVN oraz Discovery w związku z reportażem śledczym Superwizjera ze stycznia 2018 roku o działalności neonazistów w Polsce.

Jak być może Pan zauważył, minister Joachim Brudzinski oraz członek partii Prawo i Sprawiedliwości publicznie oskarżyli (przez Twitter) TVN o zainscenizowanie urodzin Adolfa Hitlera przedstawionych w materiale.

To zdumiewające, żeby te osoby publiczne atakowały dziennikarzy za wypełnianie ich misji niezależnych mediów w warunkach tak rozwijającej się polskiej demokracji. Jak rozumiem polskie organa ścigania tuż po publikacji materiału uruchomiły odpowiednie działania przeciw grupie ekstremistów, którzy zorganizowali wspomniane wydarzenie.


Jest tym bardziej zaskakujące, że członkowie rządu wydają się teraz bardziej zainteresowani w podważaniu motywów dziennikarzy oraz rzekomych powiązaniach TVN z ekstremizmem.

Rząd Stanów Zjednoczonych stoi zdecydowanie z Polską i całym światem w walce z nienawiścią i ekstremizmem popieranym przez jednostki i grupy gloryfikujące Hitlera i nazistów. Jednocześnie doceniamy liczne poświęcenia jakich Polacy dokonali w czasie II wojny światowej. Jest równie ważne, żeby patrząc w przyszłość, Stany Zjednoczone oraz Polska ustaliły, że wspólnie wspierają wolność mediów i wolność słowa, kamienie węgielne demokracji.

Mam nadzieję, że członkowie Pana rządu powstrzymają się od ataków, nie mówiąc o stawianiu zarzutów, wobec niezależnych dziennikarzy, którzy działają w imieniu interesu publicznego i wzmacniają nasze społeczeństwa.

Z poważaniem,
Georgette Mosbacher


A to wersja akutalnie obowiązująca, po krótkiej korekcie:

Szanowny Premierze Morawiecki.

Piszę do Pana (...) w związku z reportażem śledczym Superwizjera ze stycznia 2018 roku o działalności neonazistów w Polsce.

Jak być może Pan zauważył, minister Joachim Brudzinski oraz członek partii Prawo i Sprawiedliwości publicznie oskarżył o to na Twitterze (...) Adolfa Hitlera.

To zdumiewające, że (...) polskie organa ścigania tuż po publikacji materiału uruchomiły odpowiednie działania przeciw grupie ekstremistów, którzy zorganizowali wspomniane wydarzenie.

(...) Członkowie rządu wydają się teraz bardziej zainteresowani (...) ekstremizmem.

Rząd Stanów Zjednoczonych stoi zdecydowanie z Polską (...). Doceniamy liczne poświęcenia jakich Polacy dokonali w czasie II wojny światowej. Jest równie ważne, żeby patrząc w przyszłość, Stany Zjednoczone oraz Polska ustaliły, że wspólnie wspierają (...) kamienie węgielne (...).

(...) Członkowie Pana rządu (...) działają w imieniu interesu publicznego i wzmacniają nasze społeczeństwa.

Z poważaniem,

Georgette Mosbacher


To jest ASZdziennik. List nie został zmyślony.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...