Widzieliśmy "1983" Netflixa. To 10 rzeczy, które musicie wiedzieć przed seansem [BEZ SPOILERÓW]

Fot. Netflix
Obejrzeliśmy już "1983", pierwszy polski serial Netflixa. Nie chcemy spojlerować wam fabuły, więc zamiast recenzji przygotowaliśmy coś specjalnego. Oto garść ciekawostek zza kulis serialu Agnieszki Holland, które zaskoczą każdego filmowego maniaka.


Czytajcie i zaimponujcie wiedzą znajomym z Filmwebu.

1.
Serial "1983" Agnieszki Holland przedstawia hurraoptymistyczną wizję historii Polski, w której na skutek ciągu przyczynowo-skutkowego dzięki serii zamachów bombowych w 1983 roku do mainstreamu nigdy nie weszło polskie reggae, a headlinerem festiwalu w Ostródzie jest prawdopodobnie Kamil Bednarek, wschodząca gwiazda nowej fali dark ambientu.

2.
Maciej Musiał, by lepiej zrozumieć swoją postać studenta socjalistycznej uczelni w Warszawie, wyjechał na 5 lat do Korei Północnej, gdzie pod okiem propagandzistów reżimu pilnie przyswajał ideę Dżucze: mieszankę autarkii, izolacjonizmu i marksizmu-leninizmu. Uważni widzowie "1983" zauważą, że kamera zawsze pokazuje Musiała z prawego profilu. To sprytny zabieg operatora, by ukryć tatuaż Musiała z podobizną Kim Ir Sena na lewym policzku.

3.
Tylko w Polsce serial ukaże się pod tytułem "1983". Netflix uznał, że dla widzów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej nazwa "Tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt trzy" jest zbyt trudna do wymówienia. Na całym świecie fani seriali zamiast "1983" zobaczą tytuł "Whoopsie Daisy! How I Bamboozled Millions of Poles Into Communism Again!".


4.
Andrzej Chyra do dziś nie wie, że zagrał w "1983" rolę potężnego dygnitarza i bywalca salonów, którego każdy Polak obdarza należytym szacunkiem. Wszystkie sceny z jego udziałem zostały zarejestrowane ukrytą kamerą w letni sobotni wieczór w klubokawiarniach na warszawskim Powiślu.

5.
Aż 27 razy przez cztery dni zdjęciowe trzeba było powtarzać nagraną na jednym ujęciu scenę, w której inspektor milicji grany przez Roberta Więckiewicza wychodzi ze swojego mieszkania, następnie wraca się spod samej windy bo zapomniał słuchawek, a potem jeszcze raz, tym razem już spod bloku, bo przez to całe zamieszanie sam już nie wie, czy aby na pewno zamknął drzwi i wyłączył żelazko, przez co miałby później cały dzień stresu. Ostatecznie 22-minutowa sekwencja została wycięta z pierwszego odcinka.

6.
Wszyscy bohaterowie "1983", w tym antagoniści i protagoniści, otwarcie popierają program edukacji seksualnej w polskich szkołach. Choć przez 8 odcinków serialu nie pada ani jedno słowo na ten temat, to akcja "1983" dzieje się w XXI wieku i nikt o zdrowych zmysłach nie kwestionuje tego w tych czasach.

7.
Reżyserka Agnieszka Holland zarządziła na planie nadzwyczajne środki ostrożności, by zakończenie "1983" nie wyciekło przedwcześnie do mediów. Powstało łącznie dwanaście pierwszych sezonów "1983", w tym jedno anime w stylu hentai, by zdezorientowani aktorzy sami nie wiedzieli, jak dalej potoczy się fabuła. Netflix zapewnia, ze 150 statystów z finałowego odcinka będzie mogło zadzwonić do domów na Wigilię, a wypuszczać ich będzie po jednym dziennie aż do Wielkanocy.

8.
W tytule serialu scenarzysta ukrył cztery cyfry arabskie, które po dodaniu do siebie dają w sumie 21. Mało? Prawdziwa niespodzianka czeka widzów dopiero po przemnożeniu, bo wychodzi aż 216. Wow.

9.
Ten jakiś inny serial albo film, z którego kojarzysz Zofię Wichłacz i nie daje ci to spokoju na tyle, że nagle psujesz znajomym wieczór tekstami w stylu "ej, skąd ja ją znam?!", "no weź se przypomnij!" i przerywasz odcinek żeby zrobić research na Filmwebie, podczas gdy twój partner przewraca oczami i pyta czy nie możesz tego zrobić później, bo świecisz ludziom smartfonem po oczach i wysypałeś popcorn, to "Rojst". You're welcome.

10.
Widzowie, którzy nie są dziennikarzami lub vlogerami, będą mogli obejrzeć "1983" dopiero od piątku 30 listopada. Na pocieszenie Netflix przypomina, że wszyscy, którzy dostęp do "1983" dostaną tydzień później niż dziennikarze i influencerzy, nie muszą na co dzień patrzeć w lustro i widzieć dziennikarza lub influencera.

To jest ASZdziennik. Wszystkie fakty o "1983" zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie