Rząd: Koniec ze znieważaniem godła. Będą osobne śmietniki na banderole z akcyzą

Fot. Wikimedia Commons
Polacy od lat wyrzucają do zwykłych śmietników puste butelki po alkoholu. Również palacze zazwyczaj pozbywają się pustych paczek po papierosach przy najbliższym miejskim koszu. Ale już niedługo miałoby się to zmienić. Wszystko dzięki posłance Małgorzacie Zwiercan (Wolni i Solidarni), która zwróciła uwagę, że takie zachowanie to bezczeszczenie godła.


"Na banderolach akcyzy - alkoholu i papierosów jest polskie godło. Tymczasem jesteśmy świadkami jak puste paczki po papierosach, kapsle od butelek i butelki są wyrzucane do śmieci, a wraz z nimi zerwana banderola, na której jest godło. To profanacja" - napisała Zwiercan w swojej interpelacji poselskiej.

Za słowami poszły czyny. Do sejmowej Komisji Ochrony Środowiska wpłynął już projekt ustawy przygotowany przez koło Wolni i Solidarni (z poparciem części parlamentarzystów PiS). Projekt zakłada wprowadzenie osobnych biało-czerwonych koszy, do których należałoby wyrzucać oderwane od butelek banderole akcyzowe. Takie pojemniki byłyby ustawiane obok komunalnych kontenerów, a także na ulicach miast.

Po wprowadzeniu nowych koszy na godła za wrzucenie banderoli do zwyczajnego śmietnika miałaby grozić kara grzywny. W kuluarach sejmowych już mówi się o specjalnych patrolach policji, które sprawdzałyby przestrzeganie ustawy, krążąc po Bulwarach Wiślanych.


Możliwe byłoby także wypożyczenie z gminy biało-czerwonego pojemnika na prywatne uroczystości. - Pomyślmy chociaż o tradycyjnym polskim weselu - tłumaczy jeden z inicjatorów ustawy. - Każde z nich pociąga za sobą masowe bezczeszczenie godła. Wszystkie butelki po wódce wraz z banderolami trafiają do kontenera ze zwykłymi odpadkami. Jak można się bawić, wiedząc, co na zapleczu dzieje się z polskim orłem?

Co dalej z banderolami akcyzowymi, kiedy już zapełnią kosze? Ustawa zakłada, że zostaną poddawane recyklingowi. Z wyrzuconych papierowych banderoli tworzone będą wyklejanki w kształcie orłów, które ozdobią polskie szkoły i urzędy, a także korytarze sejmowe.

Jak argumentuje posłanka Zwiercan: - Nic nie jest tak polskie jak duży orzeł posklejany z małych orłów.

A z tym chyba zgodzi się każdy patriota.

To jest ASZdziennik. Wszystko oprócz interpelacji Małgorzaty Zwiercan zostało zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...