Ultimatum prezesa LOT. Przywróci ludzi do pracy, ALE dopiero jak złożą mu ofiarę ze stewardessy

Fot. Marek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Przełom w strajku pracowników PLL LOT. Prezes Rafał Milczarski podjął z nimi negocjacje, ale ogłosił jeden mały warunek swojej dobrej woli.


W czwartek 18 listopada piloci i personel LOT rozpoczęli strajk. Żądali oni dwóch rzeczy. Przywrócenia do pracy stewardessy z 25-letnim stażem Moniki Żelazik, wyrzuconej za przewodzenie Związkowi Zawodowemu Personelu Pokładowego i Lotniczego i próbę zorganizowania strajku na wiosnę. Oraz odejścia od wprowadzonego w 2013 r. niekorzystnego dla pracowników sposobu naliczania wynagrodzeń.

Strajkujący codziennie od rana do nocy koczują pod siedzibą LOT, nie mogą schronić się przed deszczem, ani skorzystać z toalet. Prezes Rafał Milczarski, który zwolnił już dyscyplinarnie co najmniej 67 osób, do tej pory odrzucał możliwość negocjacji. Jednak kilkudziesięciomilionowe straty spowodowane brakami personelu i koniecznością wynajmowania maszyn z załogą najwyraźniej zmieniły jego podejście.

– Niniejszym obiecuję wybaczyć protestującym, że zeszli na drogę bezprawia i przywrócić ich do pracy bez wyciągnięcia konsekwencji – ogłosił na specjalnej konferencji Rafał Milczarski. – Jednak pod jednym warunkiem! Złożycie u mych stóp ofiarę z Moniki Żelazik. Nie wydaje mi się, że żądam za wiele.


Prezes zostawił szczegóły ofiary protestującym, wyraził jedynie chęć potrzymania w dłoni wciąż bijącego serca stewardessy.

Większość związkowców uważa, że żądanie ofiary z człowieka jest sprzeczne z prawem i podpada pod podżeganie do popełnienia przestępstwa, jednak Milczarski twierdzi, że wszystko jest zgodne ze statutem firmy.

Prezes LOT jest pewien, że jego łaskawa oferta spotka się z szybką akceptacją i nie będzie musiał wylewać na protestujących kadzi z wrzącą smołą.

Na razie nie wiadomo, jak zareagują protestujący. Wiadomo już jednak, że NSZZ Solidarność rozważa podpisanie porozumienia.
To jest ASZdziennik. Prezes LOT nie kazał złożyć ofiary ze stewardessy. Jeszcze
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...