8 piosenek z wyborów samorządowych, które utkną wam w głowach na zawsze. PS: przepraszamy

Fot. 123rf.com
Piosenka to potężna siła, która potrafi przenosić góry. "Mury" Jacka Kaczmarskiego wspólnie z papieżem Polakiem obaliły komunę, Aleksander Kwaśniewski został wybrany na fali popularności szlagieru “Ole Olek”, a Samoobrona w wyborach A.D. 2005 nigdy nie zobaczyłaby swoich 11% poparcia, gdyby nie “Dokąd idziesz, Polsko” grupy Ich Troje.


To dziedzictwo może przytłaczać. Ale tegoroczni kandydaci w wyborach samorządowych ani myślą ustępować wielkim poprzednikom.Oto 8 piosenek z wyborów, które na zawsze utkną wam w głowach. Czy tego chcecie, czy nie.

A nie chcecie.

1. Paweł Wnukowski jest the best / Kandydat PiS-u, chłopak fest / Kiedy przystąpi do działania / Nie będzie słychać narzekania.
Prostota przede wszystkim. Zdecydowany rytm utworu nawiązuje do najlepszych tradycji berlińskiego trance, a dynamiczny klip zrealizowany w formule found footage podkreśla młodość i świeżość kandydata PiS.

2. Wiele zrobić się udało / Można jeszcze więcej troszkę / Żyjmy lepiej w Milanówku / Stawiam na Małgośkę
Utwór pełen kontrastów. Za mocną sekcją perkusyjną o potężnym brzmieniu skryła się niemal popowa lekkość. Chwytliwy refren budzi skojarzenia z kultowym hitem Maryli Rodowicz. Teledysk subtelny, złożony ze slajdów o łagodnych przejściach.


3. Janusz jest ogólnie dobrze znany / Janusz ma dla miasta wielkie plany / Kto, jeśli nie on, na tym świecie / Wymiecie spod dywanu wszystkie śmieci
Oryginalne, pełne inwencji intro i świetne wykorzystanie chórków. Klip oszczędny, wręcz ascetyczny. Duża część siły uderzeniowej utworu tkwi w refrenie, który pochłonie i przykuje uwagę nawet sceptycznego wyborcy.

4. Grzegorz Rusiecki to jest jeden z nas / Wybierzmy przyszłość, to jest jego czas
Bogata warstwa instrumentalna, warto również zwrócić uwagę na imponujące solo. Pod względem wizualnym - minimalistycznie, jednak intrygujące przejścia dodają całości finezji.

5. Nasz Samborski to gwarancja / Elokwencja, elegancja / On jest z ludźmi i dla ludzi / I Samborski się nie znudzi
Utwór doskonale wpisujący się w najlepsze tradycje polskiej pieśni biesiadnej, przywodzi na myśl bezkresne stepy Ukrainy i dzikie oczy Bohuna. Wokal przejmujący, wręcz dramatyczny, o wielooktawowej skali.

6. Miasto to ludzie, to mieszkańców świat / Zgoda buduje, Białystok na tak
Kawałek wykonywany przez samego kandydata - piosenkarza i kompozytora, byłego lidera formacji Toples. Uwagę zwraca szczególnie hip-hopowy fragment z tłustym bitem i nawijką, jakiej nie powstydziłby się żaden rodzimy raper. Nagroda specjalna za najbardziej zagadkowy wers we wszystkich naszych propozycjach: “Gdzie dwóch się kłóci, tam porządku nie ma / Truskawkowy sezon trwa Drużyny Pierścienia”.

7. I ten szum, i ten szum, i ten szum / To moje miasto, to moje miasto
Stolica ma “Sen o Warszawie” Niemena i “Znajdziesz to w Warszawie” Ireny Santor, o Krakowie śpiewali Marek Grechuta i Kora, a teraz także Wrocław ma się czym pochwalić. Utwór “Nasze Miasto” pod względem muzycznym jest wysubtelniony jazzowymi wstawkami. Metaforycznym tekstem (“piękne królowe i sześciany / jak korale kobiety”) wpisuje się zaś w tradycję polskiej poezji śpiewanej. W klipie na pierwszy plan wysuwa się zaś energia i optymizm kandydatki, a także jej rower.

8. Niesie radość, pomoc i śmiech / Piotrek, Piotrek, Piotrek Piech
Utwór pełnymi garściami czerpie z estetyki późnych najntisów: instrumentalne intro budzi skojarzenia z dżinglami z ówczesnych teleturniejów, a w warstwie wideo warto zwrócić uwagę na klimatyczne ujęcia kandydata nagrywającego wokal. Tekst minimalistyczny, niemal zapętlony. Energetyczny kawałek z ikrą i wigorem, który zostanie z wami na długo.


To jest ASZdziennik. Piosenki ani kandydaci nie zostali zmyśleni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...