Uwaga na fałszerzy z NBP. Wprowadzili do obiegu tysiące podrobionych plakatów

Fot. 123rf.com/nbp.pl/twitter.com/malikafavre
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu plakaty promujące obchody 100-lecia niepodległości. Nie byłoby w tym nic podejrzanego, gdyby nie fakt, że są to ordynarne podróbki. Autorką oryginału jest artystka z Francji, która zaprojektowała je dla festiwalu filmowego. Falsyfikaty zalewają rynek.

Podróbki są tak wysokiej jakości, że na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od oryginału. Udało się to dopiero samej Malice Favre - artystce, która nie przypomina sobie, by dostała zlecenie od NBP.
Oryginalny plakat Favre zaprojektowała w 2015 roku dla Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych na potrzeby festiwalu BAFTA. Pierwowzór był jednak ilustracją do filmu "Birdman" Alejandro Gonzáleza Iñárritu, a nie do obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

NBP wykorzystało grafikę Maliki Favre do promocji akcji "Wolność we krwi" i widowiska muzycznego w Warszawie. Trefne grafiki pojawiły się na plakatach i w materiałach internetowych NBP. Na próżno szukać w nich wzmianki, że grafik kopiował jak projektował. Ani nawet dopisku, że "źródło: internet".

Jak dowiaduje się ASZdziennik, dzięki NBP Malika Favre poczuła się jak tysiące polskich grafików i freelancerów i wie, co to znaczy czekać na przelew.

Liczy, że dostanie go już w oryginalnych euro.
To jest ASZdziennik, ale NBP naprawdę wykorzystał pracę artystki bez pytania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...