O, k... "Konstytucja" najczęściej wypowiadanym przez Polaków słowem na "k"

Fot. 123rf.com
Jak pokazują wyniki najnowszych badań, "konstytucja" została najczęściej wypowiadanym przez Polaków słowem na k. Wyprzedziła ona dotychczasowe hity jak "kalarepa", "krnąbrny" oraz wykrzyknik "kurczę!".


Polacy to naród żywiołowy, często zdarza im się nazwać kogoś kmiotem, kołkiem czy kapcanem. Czasem też w momentach zdenerwowania wykrzykują "kurka (wodna)!" Jednak ostatnio sytuacja w kraju sprawiła, że Polacy skierowali swą uwagę na bardziej wyszukane słownictwo.

– Do 2015 roku tylko 6% Polaków wiedziało, że istnieje coś takiego jak konstytucja, gdzie poprzedni lider na "k" miał 100 proc. rozpoznawalności w grupie wiekowej 4-99 lat – mówi językoznawca Uniwersytetu Warszawskiego Jarosław Klimczak. – Dzisiaj jednak uwielbiamy ją w codziennym życiu cytować, powoływać się na nią lub po prostu stosować jako praktyczny przerywnik.

Szacuje się, że słowo "konstytucja" każdego dnia pada z ust przeciętnego Polaka ok. 200 razy. Używa się go nie tylko podczas rozmowy o polityce, ale też wplata w zupełnie neutralne wypowiedzi, np. "Przepraszam, czy 172 już jechało? Ech, ci kierowcy, tak samo przestrzegają rozkładu, jak prezydent konstytucji" albo "Noż konstytucja twoja mać".


Językoznawcy podkreślają, że ta tendencja pokazuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego, w którym każdy mówi o konstytucji.

A nie tylko te sześć osób, które naprawdę ją przeczytały.
To jest ASZdziennik. Pomysł podrzucił Jędrek Klimek z #ASZteam.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...