Wzruszenie księdza na pierwszej komunii. Wie, że do bierzmowania tych dzieciaków już tak łatwo nie zmusi

Fot. 123rf.com / Arkadiusz Wojtasiewicz/Agencja Gazeta
Ksiądz Marek z Wrocławia udzielił już wielu pierwszych komunii, ale twierdzi, że za każdym razem emocje są takie same. Proboszcz dobrze wie, że dzieci prędzej czy później natkną się na racjonalizm światopoglądowy. I że do bierzmowania nie dadzą się już zmusić tak łatwo.

Wśród dzieci, dla których pierwsza komunia święta jest zarazem pożegnaniem z kościołem katolickim, jest dziewięcioletnia Zosia ze Śródmieścia. Dziewczynka na chwilę przed przyjęciem hostii wyznała, że wierzy w Boga, ojca wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi. Proboszcz Marek nie daje sobie jednak mydlić oczu.

– Wiem, że bogobojna Zosia wyrośnie na ateistkę Zofię i będzie zaciekle bronić stanowiska, że proces ewolucji dokonuje się bez bożej ingerencji, a w historii narodzin z dziewicy jest coś nie tak – przyznaje poruszony proboszcz. – Straszenie wiecznym potępieniem w piekle nie powstrzyma jej już przed przepisaniem się na etykę i złożeniem wniosku o apostazję – dodaje ze zrozumieniem.

Dzieci takich jak Zosia jest więcej. Episkopat zdaje sobie sprawę, że wśród młodych Polaków, którzy dziś z "Barką" na ustach celebrują swoje duchowe święto, jest wielu przyszłych czytelników Christophera Hitchensa i osób, którzy na koncerty blackmetalowe będą malować sobie markerem trzy szóstki na czołach.


– Niezależność i wolność światopoglądową dziecka można kupić za pieniądze, PlayStation, drona i klauna na przyjęciu komunijnym, ale wszystko ma swój koniec – przypomina ksiądz Marek. – Zostaje nam w ręku jeden, ale mocny argument: bez bierzmowania o ślubie Zofia może zapomnieć! – cieszy się.

I byłby to w zasadzie kluczowy argument za przyjęciem bierzmowania, gdyby nie jeden drobny szczegół.

Na ślub, jaki będzie chciała wziąć dorosła Zofia, Watykan jak dotąd nie wyraża zgody.
To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...