Pogrom na maturze. Uczniowie przygotowali się z samodzielnego myślenia, dostali test wielokrotnego wyboru

Fot. 123rf.com / Tomasz Fritz/Agencja Gazeta
Ponad 50 tys. maturzystów pogodziło się z porażką, a drugie tyle nadal desperacko próbuje pohamować swoją kreatywność. To skutek koszmaru, jaki na maturze z języka polskiego zgotowała abiturientom Centralna Komisja Egzaminacyjna. CKE przechytrzyła inteligencję polskich nastolatków i kazała im rozwiązać test wielokrotnego wyboru.

– Kazali nam wybierać między A, B, C a D, a ja głupia przygotowałam się z samodzielnego myślenia – mówi ocierając łzę Oliwia z Białegostoku, której od 19 lat wpajano, że klucz do sukcesu to twórcze myślenie, inwencja i bogata wyobraźnia. – Gdybym wiedziała co znajdę w arkuszu, od dawna powtarzałabym sobie bierne powielanie i wciskanie się w schematy.

Oliwia nie jest jedyna, bo w pułapkę zastawioną przez CKE wpadło 270 tys. maturzystów z całego kraju.
Naiwni licaliści uwierzyli, że na maturze będą mogli wykazać się inteligencją, szerokimi horyzontami, językową zręcznością i wiedzą spoza ustalonego przez egzaminatorów klucza odpowiedzi. To miał być pewniak – przyznają, gorzko rozczarowani, że CKE za szczyt ich możliwości uznaje czytanie ze zrozumieniem.

Jak ustalił ASZdziennik, ponad 50 tys. oddało już puste arkusze i pogodziło się z porażką. Reszta nadal próbuje iść w banał, intelektualne płycizny i brak polotu, byle tylko uzyskać upragnione 30 procent.

Z zarzutem, że tegoroczne matury z języka polskiego obrażają inteligencję polskich nastolatków, nie zgadzają się przedstawiciele CKE i ministerstwa edukacji narodowej. Ich zdaniem, podstawa programowa przygotwał licealistów dopowielania, odtwarzania, i podążania wytyczonymi szlakami.


Wybujałe ambicje licealistów to zaś wina zaniedbań uczniów, rodziców i nieodpowiedzialnych nauczycieli.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały tylko trochę zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...