Szok i niedowierzanie. Mamy wideo Polskiej Fundacji Narodowej, które nie jest paździerzem

Polska Fundacja Narodowa
Teoretycznie, kiedy masz budżet w wysokości 250 mln złotych, nawet jak jesteś nieogarem, możesz sobie kupić trochę jakości. Polskiej Fundacji Narodowej trochę to zajęło, ale nareszcie się udało.


Polska Fundacja Narodowa nie ma talentu do filmów (pamiętacie plagiat wideo o wizycie Donalda Trumpa w Polsce?). Prawdę mówiąc nie ma talentu do niczego, poza przepalaniem publicznych pieniędzy.

Tym razem jednak coś im się udało. To wideo z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Wideo, którego nie da się wyśmiać. Więcej, można mu nawet dać mu lajka*. Rzecz przy PFN do niedawna niebywała.
*Warto przed zalajkowaniem pamiętać jednak o kilku rzeczach:

1. Wspominana w spocie pomoc AK dla getta obejmowała na początku 10 (słownie: dziesięć) pistoletów.

2. Armia Krajowa sypnęła sprzętem i dywersyjnym know-how dopiero, gdy Żydowska Organizacja Bojowa zabiła kilku Niemców w getcie.

3. Tak, w pierwszych dniach powstania w pobliżu getta działała karuzela tłumnie odwiedzana przez warszawiaków.

4. Nie wszystko da się jednak zamknąć w dyskusji "czy Polacy pomogli żydowskim braciom". Jak twierdzi dr. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, militarna pomoc Armii Krajowej nie miała większego znaczenia dla losu powstańców. Stało się jednak w tych dniach coś ważnego:

Wcześniej o transportach Żydów do Treblinki było względnie cicho, a polskie podziemie słabo orientowało się w tym, co się dzieje z mieszkańcami warszawskiego getta. (...) Natomiast od pierwszego dnia powstania w getcie w środowisku polskiej konspiracji zrobiło się o nim bardzo głośno. Od razu pojawiły się artykuły opisujące opór warszawskich Żydów. (...) Zaczęto bardzo głośno nawoływać do udzielania pomocy powstańcom, wspierania ich, okazywania sympatii uciekinierom. Ton artykułów był bardzo podniosły: oto Żydzi pokazali, jak należy się bronić, a walka ma znaczenie. Władze emigracyjne w Londynie bardzo szybko poinformowały o nich Anglików. Akcja informacyjna miała więc duże znaczenie - mówi Żbikowski w arcyciekawym wywiadzie dla Muzeum Historii Polski.


5. To nadal jest Polska Fundacja Narodowa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę z Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie