Amnesty International apeluje o Sylwestra bez fajerwerków. Huk petard wyrywa ze snu 30-latków

Fot. 123rf.com
Już ponad 50 miast dołączyło do szlachetnej ogólnopolskiej akcji "Nie strzelam w Sylwestra". Wszystko w trosce o zdrowy i spokojny sen 30-latków, którym już nie w głowie bale do białego rana. Z zakupu fajerwerków świadomie rezygnuje coraz więcej samorządów oraz osób prywatnych – wynika z danych Amnesty International.

Tylko w ubiegłym roku huk petard wyrwał z głębokiego snu ponad 2 mln 30-latków, drugie tyle całą noc niespokojnie przewracało się z boku na bok. Wszystko przez to, że w ferworze szampańskiej zabawy często zapominamy o naszych starszych przyjaciołach.

– Lubię popatrzeć na fajerwerki, ale mam w domu 30-letniego syna, który coraz gorzej reaguje na muzykę nagraną po 2005 roku i odgłosy bawiącej się młodzieży – przyznaje pani Bożena ze Szczecina. - Nie chcę szprycować go meliską jak w czasie finału "Mam Talent", więc w tym roku wspieram akcję Amnesty i całkowicie rezygnuję z petard.

Pani Bożena do dziś wspomina bowiem feralnego Sylwestra z ubiegłego roku. Gdy tylko wybiła północ i zaczął się pokaz fajerwerków, jej 30-letni syn Mateusz przebudził się, spłoszył, zakłócił przebieg spokojnej rodzinnej imprezy i próbował udawać entuzjazm.

Amnesty International opublikowało szereg porad dla osób, które noc sylwestrową będą musiały spędzić w towarzystwie 30-latków.

– Najlepiej wysłać ich do Ikei pod byle pretekstem, po jakąś komodę czy wkłady do świeczek - radzi Aldona Kownacka z biura prasowego organizacji. – Wybiorą się ochoczo, ale wycieczka zmęczy ich na tyle, że słodko zasną jeszcze przed 22:00 i będą do rana śnić o przemeblowaniu.


Można też przywczaić 30-latka, że impreza to nic złego. W internecie dostępne są nagrania z odgłosami fajerwerków, które należy odtwarzać w trakcie czynności, które 30-latkowie uwielbiają.

Może to być na przykład wyszukiwanie promocji na patelnie w Lidlu, lektura blogów o rozwoju osobistym, obliczanie rat kredytu hipotecznego czy słuchanie albumu "The Best Of" grupy U2.

To jest ASZdziennik, ale każdy powód jest dobry, by nie strzelać w Sylwestra.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...