Nobel z chemii dla Polaków. Jako pierwsi na świecie rozszyfrowali skład parówek

Fot. 123rf.com
Duchowi spadkobiercy Skłodowskiej-Curie - tak o Polakach pisze internetowe wydanie prestiżowego miesięcznika "Science". Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymał zespół badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego!

Naukowców wyróżniono za "opisanie struktury kabackich substancji nienewtonowskich", czyli ustalenie pełnego składu parówek hotdogowych z jednego z hipermarketów na warszawskich Kabatach.

– Odkrycie Polaków wprowadziło na tablicę Mendelejwa cztery nowe pierwiastki i stanowi zwrot w dyskursie toczącym się w pokojach akademików na terenie 38-milionowego kraju - poinformował w komunikacie Norweski Komitet Noblowski. – To właśnie im homogenizowana wędlina ratuje życie częściej niż pochodne penicyliny.

Kierujący badaniami dr. Dariusz Kurek z Wydziału Chemii UW na wieść o wygranej nie krył łez wzruszenia.

– Budżet badań wyniósł 4,99 zł, od razu kupiliśmy cały kilogram żeby oszczędzić na biletach ZTM do marketu na Kabatach – wspomina poruszony badacz. – Starsi koledzy mówili, że oszaleliśmy, bo mało który doktorant rzuciłby na szalę nauki własne bezpieczeństwo finansowe.

– Najtrudniejsza była samokontrola, bo aromat unoszący się z podgrzewaczy laboratoryjnych nie raz kusił asystentów – dodaje.

Dotąd w nauce pokutował pogląd, że w folii parówkowej nie przetrwałoby nic poza polifosforanami, które doskonale wiążą tkankę kostną z cząsteczkami wody. Badania polskich chemików potwierdziły jednak istnienie m.in. substancji żelujących, wzmacniaczy smaku, przeciwutleniaczy i licznych suplementów z grupy E200 i E300.


– To warunki, w których teoretycznie mogłoby przetrwać mechaniczne oddzielone mięso mieszane – nieśmiało gdyba podekscytowany chemik. – Na razie jednak czas na świętowanie, w komorze kriogenicznej na UW zostało nam jeszcze ok. 40 dkg.

Gratulacje odkrywcom złożyli już m.in. prezydent Andrzej Duda i szef resortu szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

We wspólnym liście wyrazili nadzieję, że Nobel otworzy polskiej nauce drogę do grantów na pasztety, mielonki tyrolskie i mortadele.

To jest ASZdziennik. Wszelkie wydarzenia i cytaty zostały zmyślone.

Autora znajdziesz na Twitterze: @lukaszjadas
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...