Atak na konta rodziców studentów w całej Polsce. Groźny 19-letni wirus wysysa pieniądze na odległość

Fot. 123rf.com
Zmasowany atak na konta bankowe 10 mln rodziców na terenie całego kraju. Znane od 19 lat złośliwe wirusy wyszły ze stanu uśpienia i od wczoraj wysysają pieniądze z kont swoich żywicieli. Jak ustalił ASZdziennik, źródłem bandyckich ataków są największe ośrodki akademickie w Polsce.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci ostrzegają, że wszystko zaczyna się od niewinnie wygladającego SMS-a.

– "Hej mamo, dałabyś radę zrobić mi przelew na listopad odrobinę wcześniej?" - czyta z ekranu swojego smartfona załamana Marzena P. z Białegostoku, której córka rozpoczęła właśnie pierwszy rok polonistyki w Olsztynie. – Trzeba nie mieć serca, żeby nie odpowiedzieć na takiego SMS-a – dodaje, drżącą ręką wpisując w tytule przelewu "Dla kochanej córeczki".

– Odebrałem telefon z dobrze znanego numeru i usłyszałem w słuchawce słowa "Tato, jest taka sprawa..." – przyznaje z kolei Tadeusz z Częstochowy. – Znajomi z synem na kulturoznawstwie ostrzegali mnie przed tym i próbowałem natychmiast się rozłączyć, ale włączył się instynkt opiekuńczy i nie wiem kiedy z konta zniknęło mi 400 złotych.

Z ustaleń wydziału do walki z cyberprzestępczością KGP w Warszawie wynika, że do wyłudzeń najczęściej dochodzi z Moraska w Poznaniu, Lumumbowa w Łodzi i olsztyńskiego Kortowa. Szczyt przypada na sezon imprez integracyjnych i czas pierwszych samodzielnych prób gospodarowania budżetem. Zdaniem specjalistów, jedyna metoda ochrony przed atakami to użycie solidnej zapory antywłamaniowej.


– Najlepiej sprawdza się leczo i gołąbki – usłyszeliśmy w jednej z wielodzietnych firm produkujących oprogramowanie antywirusowe w słoikach.

Nauczeni doświadczeniem czterech studentów w rodzinie specjaliście zapewniają, że odpowiedni pakiet pasztetu, pierogów i żywności nadającej się do zamrożenia potrafi dezaktywować pojawianie się uciążliwych komunikatów na długie miesiące.

To jest ASZdziennik. Wszelkie wydarzenia i cytaty zostały zmyślone.

Autora znajdziesz na Twitterze: @lukaszjadas
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...